Badanie: W tym stuleciu globalne PKB znacznie ucierpi przez zmiany klimatu

7 września 2021, 13:00 Alert

Ekonomiczne koszty zmian klimatu mogą okazać się znacznie wyższe niż wcześniej zakładano. Jest to wynik badania opublikowanego w czasopiśmie Environmental Research Letters. Według naukowców z różnych europejskich i amerykańskich uniwersytetów, globalny PKB może spaść w tym stuleciu o około 37 procent z powodu zmian klimatu.

Koszty zmian klimatu

Według badania, prognozowana wartość minus 37 procent to średnia różnych scenariuszy, które zakładają straty PKB od minus 6 do minus 51 procent. Jest to około sześć razy więcej niż wcześniej zakładano. Wcześniejsze badania zakładały spadek PKB o około sześć procent do roku 2100. Założono, że skutki zmian klimatu, takie jak pożary, powodzie i susze, nie zaszkodzą trwale wzrostowi gospodarczemu. W międzyczasie jednak wielu ekonomistów uważa za mało prawdopodobne, aby gospodarki krajowe były w stanie szybko odzyskać siły po ekstremalnych zjawiskach pogodowych i związanych z nimi uszkodzeniach infrastruktury.

Ponadto wzrost gospodarczy może być hamowany przez straty wydajności pracy spowodowane wyższymi temperaturami. Według badania szkody mogą zatem wynieść ponad 3 tysięcy dolarów na tonę wyemitowanego dwutlenku węgla. Byłaby to wielokrotność ceny za tonę w handlu emisjami w Unii Europejskiej, która obecnie wynosi około 60 euro.

W badania zaangażowani są naukowcy z London Imperial College, London School of Economics (LSE), Uniwersytetu Cambridge i ETH Zurich. – Wyniki pokazują, że taniej jest zmniejszać emisje gazów cieplarnianych niż radzić sobie ze skutkami zmian klimatu – powiedział naukowiec ETH Zurich Paul Waidelich.

Zeit/Michał Perzyński

Perzyński: Nie degrowth, a pieniądz może uratować klimat