Powrót pandemii budzi obawy o popyt na ropę w USA

27 sierpnia 2021, 11:30 Alert
ropa rosnieft
Źródło: pxhere.com

Wariant Delta koronawirusa może osłabić globalny popyt na ropę i zagrozić działalności w zakresie gazu ziemnego w USA, jeśli jesienią nadal będzie się szybko rozprzestrzeniać.

Koronawirus a popyt na ropę

W Stanach Zjednoczonych ogólna liczba przypadków i hospitalizacji pozostaje niższa niż szczyty osiągnięte zeszłej zimy przed rozpowszechnieniem kampanii szczepień. Jednak liczba zgłaszanych zakażeń rośnie w sierpniu w całym kraju, a liczba Amerykanów hospitalizowanych z ciężkimi przypadkami koronawirusa rośnie w stanach, w których wskaźnik zaszczepiania jest poniżej średniej.

Na amerykańskim rynku ropy aż do 13 sierpnia ogólny popyt krajowy rósł o 10 procent tygodniowo, o czym poinformowała Agencja Informacji Energetycznej (EIA) w swoim ostatnim tygodniowym raporcie. Jednak konsumpcja benzyny spadła z ostatnich maksimów z 2021 roku do 9,3 mln baryłek dziennie w zeszłym tygodniu, o 97 tysięcy baryłek dziennie w porównaniu z poprzednim tygodniem i o 200 tysięc baryłek dziennie poniżej średniego poziomu z poprzednich sześciu tygodni.

Natural Gas Intelligence/Michał Perzyński

Koronawirus wciąż wzbudza niepokój na rynku ropy