Warszawa Centralna – zmiana organizacji ruchu na peronach nr 2 i 3

25 maja 2015, 08:30 Alert
Dworzec Centralny

(PKP PLK)

W związku z kolejnymi pracami związanymi z estetyzacją dworca Warszawa Centralna, od najbliższego poniedziałku zmieniona zostanie organizacja ruchu. Zmiany dotyczą peronów nr 2 i 3, gdzie wykonawca rozpoczął już prace związane z wykonaniem fundamentów oraz słupów podtrzymujących podkonstrukcję przyszłej antresoli hali głównej dworca.

W związku z pracami budowlanymi, wszystkie pociągi przejeżdżające przez perony nr 2 i 3 będą zatrzymywać się na innym torze lub zostaną przekierowane na pozostałe perony. Informacje o zmianach i miejscach odjazdu poszczególnych pociągów będą widoczne na elektronicznych wyświetlaczach na dworcu i peronach oraz na papierowych rozkładach jazdy. Wygłaszane będą również dodatkowe komunikaty głosowe.

Informacją i pomocą podróżnym służyć będą również informatorzy mobilni, którzy obecni są na dworcu na każdym kolejnym etapie inwestycji. O kolejnych pracach pasażerowie mogą dowiedzieć się również z rozdawanych ulotek informacyjnych.

Zmiana organizacji ruchu i związane z nią utrudnienia na peronach nr 2 i 3 potrwają od 25 maja do 13 czerwca br.

***
Projekt estetyzacji Dworca Centralnego zakłada zmiany w aranżacji obiektu. Największe z nich czekają halę główną, gdzie zamiast dotychczasowych szklanych kubików pojawią się nowe lokale komercyjne. Powstanie również antresola, na którą z poziomu „0” będzie można dotrzeć schodami ruchomymi. Podróżni zyskają w ten sposób dodatkową przestrzeń do oczekiwania na pociąg.

Zmiany czekają także nieremontowaną dotychczas galerię zachodnią wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście i część galerii północnej, które wyglądem zostaną dostosowane do pozostałych galerii podziemnych. Dodatkowo, lokale na galerii zachodniej zostaną przeniesione na jedną stronę, co pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni w podziemnych korytarzach.

Inwestycja zakończy się w IV kwartale br. Jej koszt wyniesie 19,5 mln zł.