Warszawa: Na ul. Świętokrzyskiej ma być więcej zieleni

4 lutego 2016, 14:15 Alert
świętokrzyska

(Polska Agencja Prasowa)

Na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy pojawią się drzewa i krzewy, które będą zasadzone w ziemi, znikną natomiast krytykowane kolorowe donice. Nasadzenia planowane na jesień, poprzedzą konsultacje społeczne – zapowiedział w środę stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

ZDM ogłosił właśnie przetarg na opracowanie szczegółowego projektu zieleni miejskiej na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy. Zapowiadane zmiany to odpowiedź na krytyczne głosy pod adresem zieleni miejskiej, która po budowie centralnego odcinka II linii metra i wyremontowaniu ulicy Świętokrzyskiej, została zasadzona w dużych, kolorowych donicach.

Miasto argumentowało wówczas, że konieczne było posadzenie drzew i krzewów w donicach, że względu na gęstą sieć infrastruktury pod ul. Świętokrzyską.

Okazuje się jednak, że pod pewnymi warunkami zieleń będzie mogła być zasadzona w ziemi. Planowane zmiany na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy to efekt głosowania mieszkańców na projekt w budżecie partycypacyjnym.

Zgodnie z założeniami projektu przygotowana zostanie inwentaryzacja istniejącej zieleni ulicznej, małej architektury oraz sieci infrastruktury podziemnej wzdłuż całej ul. Świętokrzyskiej. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał za zadanie m.in. opracować i uzgodnić zasady sadzenia drzew w pobliżu sieci podziemnych i sposób ich zabezpieczenia przed korzeniami. Po uzgodnieniu możliwości nowych nasadzeń, powstaną dwa warianty spójnej i eleganckiej aranżacji zieleni komponującej się z wyremontowaną przestrzenią ulicy.

Zmiany czekają też pl. Powstańców Warszawy; zgodnie z postulatem zgłoszonym w budżecie partycypacyjnym, przygotowana zostanie niskokosztowa koncepcja zmian na placu. Zamiast donic pojawi się niska zieleń sadzona w ziemi.

Zmiany na ul. Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy poprzedzą konsultacje społeczne – planowane są od marca do czerwca br. Uwagi i propozycje mieszkańców zostaną uwzględnione w ostatecznym projekcie, który ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy.

Według ZDM, nowe drzewa i krzewy zostaną posadzone jesienią, dzięki czemu będą mogły się zakorzenić w okresie zimowym i zazielenić na wiosnę.