font_preload
PL / EN
Alert 10 maja, 2018 godz. 12:00   
REDAKCJA

Rowerowy maj w Warszawie

drogarowerowa

Trzecia warszawska edycja kampanii Rowerowy Maj ma na celu promowanie roweru jako środka transportu pozwalającego na szybkie dotarcie do szkoły. Dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, poprawiają kondycję fizyczną i uczą się dobrych manier na drodze. 

Ponad 60 tysięcy uczniów

W tegorocznej edycji w Warszawie bierze udział 112 szkół ze wszystkich dzielnic. 35 z nich włączyło się w kampanię po raz pierwszy. Łącznie kampania dociera do ponad 60 tysięcy dzieci z 2688 klas. Ile z nich faktycznie wsiądzie na rower? W pierwszej edycji rywalizowało 55 szkół i około 33 tysiące uczniów. 

Zdrowy styl życia 

Kampania ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zrównoważonej mobilności. Dzieci zachęcane są do tego by we wszystkie majowe dni przyjeżdżały do szkół na rowerach. W tym celu w miesiącach poprzedzających start kampanii były montowane stojaki przy szkołach oraz prowadzone szkolenia dla szkolnych koordynatorów projektów i samych dzieci. 

Rower, hulajnoga, deskorolka, rolki

Uczniowie mogą przyjeżdżać do szkół rowerami, hulajnogami, rolkami czy deskorolkami. Każdego dnia, kiedy dotrą do szkoły pojazdem zeroemisyjnym napędzanych siłą własnych mięśni otrzymują naklejkę do specjalnego dzienniczka. Dodatkowo naklejkę otrzyma cały klasowy zespół. Im więcej naklejek tym więcej nagród zarówno dla klasy jak i indywidualnych. 

30 miast 

Wyniki rywalizacji znane będą 9 czerwca. Kampania Rowerowy Maj jest realizowana w 30 miastach polski w 548 placówkach. Na stronie kampanii dostępne są dane na temat rywalizacji ale też porady dla rodziców jak na temat tego jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci dojeżdżających rowerami, jak zadbać o sprzęt. 

Uniwersalny środek transportu 

Kampanie promujące rower jako ważny element komunikacji w mieście podejmowane są przez wiele krajów. Ma to związek z wprowadzaniem stref ograniczających możliwość poruszania się w nich pojazdów spalinowych, aktywną walkę ze smogiem oraz zachęcanie do aktywności fizycznej. W Warszawie popularność rowerów ciągle rośnie. Ci, którzy nie mają lub nie chcą używać własnego pojazdu mają mają możliwość wynajmowania rowerów w systemie miejskim Veturilo. W wybranych stacjach są też rowery dla dzieci. 

rowerowymaj.eu/Rowerowa Warszawa.pl/Agata Rzędowska