Wasiłek: PGE chce realizować zamrożone projekty wiatrowe po liberalizacji zasady 10H

6 lutego 2023, 13:45 Energetyka

Mamy nadzieję, że po liberalizacji ustawy odległościowej będziemy mogli realizować nasze zamrożone projekty lądowych farm wiatrowych – powiedział wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Ryszard Wasiłek podczas konferencji EEC Trends.

Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek na EEC Trends. Fot. Michał Perzyński
Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek na EEC Trends. Fot. Michał Perzyński

Ryszard Wasiłek na EEC Trends

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne, co pokazały lata pandemii i wojny. My jako PGE dostosowujemy strategię do zmieniającego się rynku po dwóch kryzysach. Dzisiaj pracujemy nad nową strategią. W poprzedniej założyliśmy neutralność klimatyczną do 2050 roku. Wraz z utworzeniem NABE bardzo zmieni się PGE. Dzisiaj w strategii mamy 3000 MW w farmach słonecznych, liczymy, że w tym roku otrzymamy pozwolenie na budowę 250 MW. W naszej strategii przewidujemy budowę ponad 6 GW w offshore. Chcemy rozszerzyć nasz program budowy morskich farm wiatrowych zgodnie z aktualizacją PEP2040. Mamy nadzieję, że po liberalizacji ustawy odległościowej będziemy mogli realizować nasze zamrożone projekty lądowych farm wiatrowych. Realizujemy też projekty gazowe – budujemy bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra, podpiszemy też umowę na budowę nowego bloku gazowego w Rybniku – powiedział Ryszard Wasiłek.

– Musimy mieć w podstawie źródła jądrowe. Energetyka odnawialna będzie uzupełniała bezpieczeństwo kraju. Jeśli chodzi o wodór, będzie on produkowany w momentach, kiedy będziemy mieć nadwyżki energii – dodał wiceprezes PGE.

Opracował Michał Perzyński