Waszczykowski: Chcielibyśmy zapytać komisarzy UE, „o co chodzi?”

5 stycznia 2016, 15:10 Bezpieczeństwo
Witold Waszczykowski

Chcielibyśmy zapytać [niektórych komisarzy europejskich – przyp. red.] o co chodzi? Bo nie bardzo rozumiemy te apele pod kierunkiem rządu polskiego – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, nazywając działania instytucji unijnych „megafonową dyplomacją wobec Polski”.

Minister powiedział, że na listy wiceszefa Komisji Europejskiej ma zamiar odpowiedzieć „lada chwila”. – Te listy odnosiły się do prawodawstwa, które jeszcze nie zostało przyjęte, na przykład kwestia nowych ustaw medialnych nie została zakończona, ponieważ nie ma jeszcze podpisu prezydenta – wyjaśniał Waszczykowski.

Jak mówił szef MSZ, termin spotkania z ambasadorem KE jest zależny od ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego.

Zapytany czy Polska jest ciągle wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej, Waszczykowski odpowiedział pytaniem: „Czy są jakieś zastrzeżenia co do tego?”. Na stwierdzenie, że są głosy wyrażające obawę co do stanu polskiej demokracji, minister zapytał: „Jakie to są głosy? Czy słyszeliśmy jakieś oficjalne stanowisko instytucji europejskiej? Chodzi o jednego czy dwóch komisarzy, którzy w mediach spekulują na ten temat, na podstawie doniesień prasowych”.

Źródło: Polskie Radio Program 3