Waszczykowski: Jesteśmy na najlepszej drodze do zgody na bazy NATO w Polsce

8 stycznia 2016, 15:00 Bezpieczeństwo
Witold Waszczykowski

-Zadaniem rządu jest przede wszystkim dbanie o to, aby poziom bezpieczeństwa Polski był coraz wyższy – podkreślił w wywiadzie dla Naszego Dziennika minister Witold Waszczykowski.


– Chciałbym zapewnić, że nasza polityka zagraniczna będzie aktywna, podkreślająca naszą podmiotowość na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej i NATO. Polska jest dużym i znaczącym krajem w obu strukturach i musi zabiegać o pozycję adekwatną do swojego potencjału – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Podczas rozmowy poruszono m.in. temat szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca tego roku. Minister był pytany o to czy wtedy zostanie podjęta decyzja o utworzeniu baz Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce i w państwach wschodniej flanki NATO.

– Myślę, że wtedy oficjalnie taka decyzja zostanie ogłoszona. Natomiast faktycznie jej podjęcie powinno nastąpić znacznie wcześniej, być może już na lutowym spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO. To na roboczych spotkaniach zapadają takie ustalenia, bo podczas samego szczytu nie ma już czasu ani miejsca na tego typu rozmowy. Wszystko jest na jak najlepszej drodze – podkreślił minister Waszczykowski.

Pytany o to jakie rodzaje wojsk mogłyby znaleźć się w Polsce odpowiedział: – To nie jest przesądzone. Wiadomo natomiast, że nie byłyby to to bazy w klasycznym znaczeniu, jakie Amerykanie mają w Niemczech, gdzie żołnierze służą przez dłuższy czas i mieszkają tam razem ze swoimi rodzinami. Bazy w Polsce będą miały charakter rotacyjny. Będzie w nich na stałe sprzęt, broń, zapasy, natomiast żołnierze będą się co jakiś czas zmieniać. Jak często będą te rotacje przeprowadzane, to są już szczegóły techniczne misji.

Minister mówił także o innych ważnych wydarzeniach o charakterze międzynarodowym w Polsce w 2016 roku: Światowych Dniach Młodzieży oraz obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, a także kwestiach zacieśniania współpracy regionalnej. – Dla naszej polityki zagranicznej bardzo ważne jest też zacieśnianie współpracy regionalnej z innymi państwami. I będziemy się starali wykorzystać ku temu także i tę okoliczność, że w tym roku Polska obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej i będziemy je kontynuować w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Oczywiście, Polska nie chce być żadnym hegemonem w naszej części Europy, zależy nam po prostu na tym, aby razem zabiegać na arenie międzynarodowej o realizację naszych wspólnych interesów – podkreślił minister spraw zagranicznych.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych