Waszczykowski: Nie chcemy toczyć żadnej wojny z Rosją

14 grudnia 2015, 10:30 Bezpieczeństwo

O współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej oraz relacjach z Rosją mówił w programie Polityka przy kawie w TVP 1 minister Witold Waszczykowski, 11 grudnia 2015 r.


– Nie myślę o zimnej wojnie. Są sprawy napięte. My też nie chcemy toczyć żadnej wojny z Rosją – mówił o obecnej sytuacji geopolitycznej szef polskiej dyplomacji. – To nie my prowokujemy taką sytuację. To nie my zaatakowaliśmy Gruzję, Ukrainę, prowadzimy wojnę w Syrii. To Rosja musi tłumaczyć się z tej sytuacji – mówił minister Waszczykowski. – Na pierwszej linii frontu była Ukraina. To jest kwestia łączenia się solidarnościowo z Ukrainą. Dzisiaj cały świat, przynajmniej ten, do którego my należymy, mówi, że nie sprzedamy Ukrainy za wsparcie Rosji w Syrii – potwierdził. Minister podkreśla jednak, „że z Rosją trzeba podjąć rozmowy”. – Oczywiście ta zgoda jest warunkowa. Rosja musi podjąć z nami dyskusję na temat zakończenia konfliktu Rosja – Ukraina. Rosja złamała prawo międzynarodowe – dodał szef polskiej dyplomacji.

– Nie akceptujemy tego, że na terenie państw członkowskich nie powinny stacjonować siły NATO. Uważamy, że ta deklaracja jest dziś nieadekwatna – ocenił porozumienie NATO-Rosja z 1997 roku minister Waszczykowski. – Jesteśmy wschodnią flanką Sojuszu i powinniśmy być tak samo zabezpieczeni jak Europa Zachodnia – podkreślił szef polskiej dyplomacji i dodał, że „chodzi o to, by wyrównać status bezpieczeństwa”. – Dziewięć państw Europy Środkowej w Bukareszcie uznało, że nasze bezpieczeństwo jest tak samo ważne jak Europy Zachodniej. Domagamy się takiego samego traktowania – powiedział minister.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do kwestii relokacji uchodźców w Europie. – Chcemy rozróżnienia między uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi – przypomniał. Jak zaznaczył minister, rozważymy każdy wniosek osoby, która jest prześladowana i obawia się o swoje życie – Nie możemy przyjąć znaczącej grupy imigrantów ekonomicznych, ponieważ nie pozwala na to nasz rynek pracy – wyjaśnił natomiast szef MSZ.

W wywiadzie poruszono także kwestię zwrotu wraku Tu 154, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Jak zaskarżyć śledztwo i to, że Rosja zagarnęła polskie mienie – to sprawy, które należy w ocenie ministra rozważyć. – Prawnicy MSZ mają przedstawić ekspertyzę, jak podejść do tego na arenie międzynarodowej – zadeklarował minister.

Źródło: TVP1/Ministerstwo Spraw Zagranicznych