Waszczykowski: Norwegia jest zainteresowana Korytarzem Norweskim

10 lutego 2017, 15:30 Energetyka
Norwegia Waszczykowski Borge
Witold Waszczykowski i Borge Brende. Fot: MSZ

10 lutego w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP odbyła się konferencja szefa polskiego resortu Witolda Waszczykowskiego i jego odpowiednika z Norwegii, Borge Brende. – Polska i Norwegia są bliskimi partnerami. Łączy nas m.in. współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki – ocenił Waszczykowski.

– W relacjach gospodarczych łączy nas wielki projekt, a wiec Korytarz Norweski. Możliwy jest on za 5- 6 lat. Norweski rząd jest zainteresowany, aby w nim uczestniczyć – zadeklarował Waszczykowski.

– Oba nasze kraje sąsiadują z Rosją, a wiec łączy nas wspólne postrzeganie obaw i bezpieczeństwa w ramach NATO. Norwegia nie jest w UE, ale blisko z nią współpracują i to ma dla obu stron znaczenie, łączą nas wspólne problemy i wyzwania – powiedział podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski  po spotkaniu ze swoim norweskim odpowiednikiem Borge Brende. Jednym z głównych tematów po spotkaniu obu dyplomatów była realizacja projektu Baltic Pipe, który ma być jednym z pięciu elementów Korytarza Norweskiego.

– Nasze relacje są jak najlepsze, czego najlepszym przykładem jest nasze dzisiejsze spotkanie oraz polska diaspora w Norwegii. Nasze więzi zacieśniamy w ramach  NATO oraz bliskiej współpracy Norwegii z UE. Dyskutowaliśmy o wymianie gospodarczej oraz o projektach energetycznych. Norwegia to bardzo ważny partner UE w ramach sektora gazowego. Rozmawialiśmy o możliwym połączeniu między Polską a Danią, które mogłoby umożliwić przesyłanie gazu z Norwegii – powiedział Brende. Podkreślił on także, że projekt, który został dzisiaj przedstawiony jest dla Norwegii interesujący. Powiedział on także, że jest w stałym kontakcie z Norweski Dyrektoriatem Ropy Naftowej.

Zdaniem polskiego ministra wszystkie przesłanki wskazują, że projekt może być wykonany z korzyścią dla wszystkich stron. Norweski szef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że projekt może być wykonany w oparciu o rynkowe przesłanki. Waszczykowski podkreślił, że szczegóły będą ustalać ministerstwa energii.

Jakóbik: Dyplomacja energetyczna RP wykuwa Korytarz Norweski

Tematem spotkania była współpraca dwustronna oraz perspektywy jej zacieśnienia, zwłaszcza w obszarze energii i bezpieczeństwa. Jedną z najważniejszych kwestii była realizacja gazociągu Baltic Pipe, będącego elementem Korytarza Norweskiego, który ma być gotowy do 2022 r. i ma połączyć szelf norweski poprzez Danię z polskim wybrzeżem.

Na pytanie portalu BiznesAlert.pl na temat możliwego rozszerzenia współpracy polskich koncernów Lotos i PGNiG z Norwegami, minister Borge podkreślił, że polskie firmy mają już  kilkanaście koncesji na terytorium jego kraju, co pokazuje , że współpraca jest zyskowna dla obu stron.

Zgodnie z zakończonym pod koniec zeszłego roku studium wykonalności projektu przeprowadzonego przez polski Gaz- System, duński Energinet.dk przy współpracy i konsultacji z norweskim Gassco, Baltic Pipe będzie opłacalny dla każdej ze stron projektu przy przepustowości 10 mld m3 gazu rocznie. Podczas konferencji obecny był także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, który odpowiedzialny jest w polskim rządzie za projekty dywersyfikacyjne w tym Korytarz Norweski. Naimski i prezes PGNiG Piotr Woźniak prowadzili rozmowy z delegacją norweską w części spotkania poświęconej energetyce.

Tematem spotkania były również aspekty bezpieczeństwa i współpracy w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Obie strony podkreśliły wolę dalszej, ścisłej współpracy w ramach NATO. Ministrowie z Polski i Norwegii podkreślili, że oba kraje łączy to samo postrzeganie sytuacji we wschodnim sąsiedztwie UE, aktywność w regionie Morza Bałtyckiego oraz Arktyki. Ministrowie rozmawiali także o zagrożeniach cybernetycznych oraz wyzwaniami z nim związanymi. Obie strony doceniły narzędzie, zbliżania obu krajów w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.