GUS: W sierpniu wzrosło wydobycie węgla brunatnego, spadło kamiennego

23 września 2022, 13:30 Alert

W sierpniu nastąpiły zmiany w produkcji węgla. Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek wydobycia węgla kamiennego, natomiast zaobserwowano wzrost produkcji węgla brunatnego.

fot. Węglokoks

Wyniki wydobycia węgla w sierpniu 2022

Główny Urząd Statystyczny odnotował w sierpniu spadek wydobycia węgla kamiennego o 10,1 procent w porównaniu rok do roku. Produkcji wyniosła 3,853 tysięcy ton surowca. Zgodnie z przedstawionymi danymi, tego samego miesiąca wzrosło natomiast wydobycie węgla brunatnego. Odnotowany przyrost w wysokości 2,1 procent rok do roku, co oznacza 4,905 tysięcy ton węgla.

Polska potrzebuje więcej węgla

Powodem, dla którego zwiększone wydobycie węgla jest konieczne, jest ogólnoświatowy kryzys energetyczny. Inwazja Rosji na Ukrainę sparaliżowała rynek surowców, dlatego polskie spółki energetyczne ogłosiły zwiększenie wydobycia i importu. Polska Grupa Górnicza ogłosiła, że do 2023 roku zwiększy wydobycie swojego węgla. W drugiej połowie września ma również zostać zwiększone wydobycie węgla z kopalni Sobieski spółki Tauron. Jest to istotne ze względu na tworzące się kolejki przed kopalniami m.in. przed kopalnią w Libiążu, o czym informowaliśmy w BiznesAlert.pl czy wcześniej przed kopalnią Bogdanka.

Główny Urząd Statystyczny/Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

Czy ekonomia produkcji energii doprowadzi świat do zerowej emisji gazów cieplarnianych?