Rząd pozwoli wykarmić kopciuchy. Zanieczyszczony węgiel i paliwa wracają do obiegu

7 lipca 2022, 15:15 Alert

Zanieczyszczony węgiel jest ponownie legalny w Polsce. Ministerstwo klimatu i środowiska wydało rozporządzenie zmieniające obecne przepisy, żeby szybko zwiększyć dostępność węgla i obniżyć jego ceny.

Źródło: flickr.com

Zanieczyszczony węgiel i paliwa będą dostępne przez 60 dni

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 28 czerwca, pojawiło się rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument legalizuje sprzedaż i użycie zanieczyszczonego węgla. „Rzeczpospolita” podaje, że resort wprowadza regulację na 60 dni. W tym czasie cena węgla ma się obniżyć, a surowiec będzie bardziej dostępny.

Według resortu zmiana prawa ma być tymczasowa, bo rząd nie zmienia długofalowych planów polityki energetycznej. Według „Rzeczpospolitej”, od końca sierpnia do obrotu zostanie wprowadzony zanieczyszczone paliwo oraz wszystkie produkty kopalniane.

Gazeta podaje, że zgodnie z raportem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej z 2018 roku, 65 procent całkowitych kosztów branży zawiera się w podatkach oraz składkach, co według prawnika Gabriel Jędrol z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, oznacza możliwość obniżenia kosztów na innym polu niż dopuszczanie zanieczyszczonego surowca.

Rzeczpospolita/Maria Andrzejewska

J. Perzyński: Szczyt NATO zmienił podejście Zachodu do Chin