font_preload
PL / EN
Alert 9 lutego, 2016 godz. 7:00   
REDAKCJA

Węglowodory mogą uratować budżet Grecji

Platforma wiertnicza

(Reuters/BS)

Rząd w Atenach pogrążony w kryzysie gospodarczym poszukujący aktywów, które mogą pomóc w uregulowaniu gigantycznego zadłużenia podkłada duże nadzieje w odkryciu złóż ropy i gazu. Szansą na odkrycie nowych złóż węglowodorów są poszukiwania surowców na Morzu Jońskim. Eksploracją złóż wokół wybrzeży Grecji zainteresowany jest m.in. francuski Total.

Grecy w ciągu ostatnich 50 lat podejmowali liczne próby poszukiwań złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego, jednak bez rezultatu. Olbrzymie zadłużenie Grecji, skłoniło rząd w Atenach do intensyfikacji prac poszukiwawczych. W ubiegłym roku Grecy otrzymali trzy wnioski o wydanie pozwoleń na rozpoczęcie prac wiertniczych na 20 blokach koncesyjnych na Morzu Jońskim oraz na wyspie Kreta.

Ofertę rozpoczęcia prac poszukiwawczo – wydobywczych na dwóch blokach koncesyjnych leżących na Morzu Jońskim złożyło międzynarodowe konsorcjum składające się z francuskiego giganta naftowego, firmy Total, włoskiej spółki Edison oraz greckiego koncernu Hellenic Petroleum. Jak poinformowała grecka firma, władze spółki starają się także uzyskać samodzielnie zgodę na użytkowanie 2 innych bloków koncesyjnych .

Greckie ministerstwo energetyki przyznało już koncesje na zachodzie kraju dla greckim firm Hellenic Petroleum oraz Energean Oil. Na terenie Grecji już obecnie trwają prace wiertnicze na trzech koncesjach na lądzie i morzu na zachodzie kraju. Prace prowadzi konsorcjum złożone z greckich firm Hellenic Petroleum, Energean Oil oraz włoskiej firmy Edison.