Węgry chcą, by Gazprom zabezpieczył je na zimę

22 października 2015, 07:30 Alert

(Neftegaz/Atlantic Council/Patrycja Rapacka)

Rosyjskie media informują, że węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto podał do wiadomości, iż dla państwa węgierskiego obecnie kluczowym celem strategicznym jest wpompowanie gazu ziemnego do węgierskich magazynów podziemnych.  Uzupełnienie ich zapasów miałby zapewnić rosyjski Gazprom.

Węgierski przedstawiciel spotkał się z pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Federacji Rosyjskiej. Zwrócił się on o poparcie dla węgierskiej inicjatywy. Wcześniej, 9 lipca 2015 roku odbyło się spotkanie Aleksieja Millera (dyrektor Gazpromu) z węgierskim ambasadorem w Moskwie w celu omówienia kwestii dostaw rosyjskiego gazu ziemnego na terytorium Węgier. Budapeszt jest zainteresowany wpompowaniem gazu od Rosjan do swoich zbiorników, ponieważ byłaby to forma zabezpieczenia przed ewentualnymi problemami z dostawami przez Ukrainę w okresie zimowym.

Stan zapasów gazu w węgierskich magazynach na dzień 20 października 2015 roku to 49,44 procent pojemności, czyli 3,085 miliardów m3 błękitnego paliwa. W 2014 roku objętość dostaw rosyjskiego gazu na Wegry stanowiła 5,4 miliardów m3 surowca.

12 października 2015 roku informowaliśmy, że w 2018 roku wygasa umowa na dostawy gazu ziemnego z Rosji na Węgry. W 1996 roku spółka Panrusgaz podpisała kontrakt z Gazpromem.

Państwo węgierskie, tak jak inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, skorzystało na budowie nowych połączeń gazowych oraz na handlu za pośrednictwem hubów gazowych. Węgry zastanawiają się nad nowym układem z rosyjskim gigantem.

Dotychczasowy kontrakt podpisany w latach 90-tych, zaspokajał zapotrzebowanie państwa na gaz ziemny. W związku z kryzysem finansowym, całkowity popyt Węgier na gaz ziemny zmniejszył się prawie o 25 procent w 2008 i 2013 roku. Jak  podaje Atlantic Council, w 2013 roku udział gazu w miksie energetycznym spadł do poziomu 59 procent. Oznacza to, że nowa umowa z Gazpromem będzie dotyczyć mniejszej objętości gazu.

Więcej informacji:

Węgrzy muszą renegocjować umowę gazową

USA krok przed Rosjanami w rywalizacji gazowej o Bałkany

Wspólnego stanowiska wobec Nord Stream 2 nie będzie – przez Węgry