Węgry liczą na łaskę Gazpromu

4 października 2022, 06:30 Alert

Węgierskie MVM ustaliło z Gazpromem opóźnienie płatności za gaz do trzech lat, jeśli jego ceny przekroczą określony pułap. To sposób na ratowanie budżetu węgierskiego zagrożonego kryzysem energetycznym podsycanym przez Rosjan.

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik
Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Deficyt handlowy Budapesztu rośnie przez coraz wyższe ceny energii i gazu wskutek kryzysu energetycznego. Gazprom ogranicza podaż błękitnego paliwa w Europie podnosząc jego ceny, od którego są zależne z kolei ceny energii. Węgry pozostają zależne od gazu i ropy z Rosji na własne życzenie, licząc na specjalne traktowanie i oferując Gazpromowi różne koncesje.

Węgrzy otrzymali w zamian za kolaborację z Rosjanami obietnicę opóźnienia płatności za rekordowo drogi gaz, jeżeli jego cena przebije nieujawniony pułap. Jeżeli sięgnie przykładowo 300 euro za megawatogodzinę, jak w szczytowym momencie kryzysu energetycznego w wakacje 2021 roku, opóźnienie obejmie płatności warte do 3,5-4,5 mld euro. Obecne ceny oznaczałyby przesunięcie zapłaty wartej około miliarda euro.

MVM ma mieć także miesiąc na pozyskanie euro do płatności za gaz, zmniejszając w ten sposób presję na rekordowo taniego forinta. Gazprom dostarcza MVM 3,5 mld m sześc. gazu rocznie na mocy kontraktu obowiązującego 15 lat.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Węgry nie chcą embargo na ropę z Rosji, bo są prorosyjskie