Wejście Gazpromu na Morze Północne czeka na zgodę Norwegii

14 grudnia 2016, 15:55 Alert

Gazprom podaje, że 14 grudnia w Wiedniu prezes koncernu Aleksiej Miller oraz prezes austriackiego OMV Rainer Seele podpisali umowę ramową dotyczącą wymiany aktywów. W wydarzeniu uczestniczył minister finansów Austrii Hans Jörg Schelling oraz wiceminister energetyki Rosji Anatolij Janowski.

Zgodnie z dokumentem w wyniku wymiany aktywów Gazprom otrzymał 38,5 procent udziałów w spółce OMV Norge AS, która zajmuje się poszukiwaniem oraz wydobyciem surowców w Norwegii. Z kolei OMV AG otrzyma 24,98 procent udziałów w czwartym i piątym bloku formacji Achimow na złożu kondensatu gazu Urengoj na Syberii.

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

Transakcja zostanie zakończona po uzgodnieniu oraz podpisaniu ostatecznych dokumentów a także po otrzymaniu wymaganych zgód regulacyjnych oraz korporacyjnych.

– Umowa ramowa określa jaki będzie udział w aktywach, które otrzyma Gazprom w ramach wymiany z OMV. Ponadto zawiera wiele pozostałych warunków handlowych i jest prawnie wiążąca. W gruncie rzeczy na dzień dzisiejszy zostały określone główne parametry transakcji. Do połowy 2017 roku zamierzamy uzgodnić i podpisać ostateczne dokumenty w sprawie wymiany aktywów – powiedział Aleksiej Miller.

– Podpisanie wspomnianej umowy jest kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia długotrwałego partnerstwa pomiędzy OMV i Gazpromem. Wymiana aktywów stwarza warunki do osiągnięcia jednego ze strategicznych celów OMV. Ponadto spółka zamierza wytyczyć nowe kierunki potencjalnych możliwości współpracy z Gazpromem – powiedział Rainer Seele.

Przypomnijmy, że w październiku 2015 roku obydwie firmy zgodziły się na ustalenie listy aktywów podlegających wymianie. Proces został jednak spowolniony przez rosnące napięcie w relacjach Unii Europejskiej z Rosją. W kwietniu 2016 roku Gazprom i OMV podpisały szereg porozumień na mocy których wyznaczone zostały aktywa do wymiany. OMV zadeklarowało, że przekaże udziały w spółce-córce OMV Norge AS. Latem Norwegia sprzeciwiła się tego rodzaju wymianie.

Pierwotnie OMV oferowało Gazpromowi 25 procent udziałów we wspomnianym OMV Norge. W zamian Rosjanie mieli oddać 24,98 procent akcji złoża Urgenoj.

Prezes rosyjskiego koncernu dodał również, że transakcja musi być jeszcze uzgodniona zarówno z rosyjskim jak i norweskim rządem.

Gazprom