Sąd każe Wenezuelę za nacjonalizację. Problem dla Rosnieftu

13 sierpnia 2018, 16:15 Alert

Na wniosek kanadyjskiej spółki Crystallex sąd w Stanach Zjednoczonych zajął kluczowe aktywo wenezuelskiej PDVSA – amerykańską spółkę-córkę kocernu Citigo, której 49,9 procent akcji znajduje się w depozycie rosyjskiego Rosnieftu. Kanadyjczycy żądają zwrotu 1,4 mld dolarów za nacjonalizację swoich aktywów.

fot. Rosnieft

Sąd w stanie Delaware przychylił się do wniosku Crystallex i zajął amerykańskie aktywa PDVSA – spółkę Citgo. Łączne zdolności przetwórcze należących do spółki trzech rafinerii wynoszą 749 tys. baryłek dziennie, z czego 427,8 tys. stanowią moce rafinerii w Lake Charles w Luizjanie (szósta co do wielkości rafineria w USA – przyp. red.). Moce przetwórcze rafinerii w Lemont (Illinois) oraz Corpus Christi (Teksas) wynoszą odpowiednio 176 i 158 tys. baryłek ropy dziennie. Wspomniane instalacje są zdolne do przetwórstwa ciężkiej ropy, której poziom zasiarczenia wynosi 57 proc.

PDVSA złożyło apelację od decyzji sądu, ale nie wiadomo czy zostanie ona uwzględniona. Crystallex domaga się od wenezuelskiej spółki 1,4 mld dolarów jako odszkodowanie za nacjonalizację aktywów związanych z wydobyciem złota w 2011 roku. Od 2017 roku kanadyjska firma domagała się zajęcia aktywów należących do PDVSA.

Decyzja amerykańskiego sądu może stanowić problem dla Rosnieftu. W lipcu ubiegłego roku spółka miała rozmawiać wenezuelskim koncernem na temat dodatkowych zabezpieczeń dla amerykańskiej Citgo Petroleum oraz umowy na dostawy surowca, aby uniknąć komplikacji, które mogłyby wywołać amerykańskie sankcje. Warto przypomnieć, że rosyjski koncern zaoferował PDVSA kredyt w wysokości 1,5 mld dolarów. W przypadku niespłacenia zobowiązania Rosnieft otrzyma w zamian prawa do 49,9 procent udziałów w Citgo. Dzięki przedstawionym w Moskwie propozycjom Rosnieft mógłby uzyskać możliwość rotacyjnej kontroli nad joint venture z PDVSA i odpowiadać za zamówienia w przypadku większych transakcji.

Kommiersant/Piotr Stępiński