Spada wydobycie ropy w Wenezueli. Reżim Maduro cierpi, sankcje przynoszą skutek

20 sierpnia 2019, 13:00 Alert
wenezuela fot. pixabay
Pixabay

Wydobycie ropy w Wenezueli spadło w lipcu o 32 tysięcy baryłek dziennie, do poziomu 740 baryłek dziennie. Stanowi to 4-procentowy spadek w porównaniu do 774 tysiącami baryłek dziennie wydobytych w czerwcu. Dla porównania, w 2018 i 2017 roku średnie dzienne wydobycie wynosiło odpowiednio 1,4 i 1,9 mln baryłek ropy dziennie. Jest to pokłosie sankcji, przez które dotychczasowi partnerzy handlowi reżimu Maduro stopniowo odcinają się od stosunków z Caracas.

Spadek wydobycia

Przemysł naftowy jest kluczowym elementem gospodarki w Wenezueli, ale w ostatnich latach cierpiał z powodu korupcji, drenażu mózgów, braku konserwacji i niewłaściwego zarządzania, które zostały znacznie zaostrzone przez sankcje USA. Sankcje finansowe przeciwko PDVSA z sierpnia 2017 roku spowodowały straty w przychodach z eksportu w wysokości około 6 mld dolarów w ciągu 12 miesięcy. W styczniu zostały uzupełnione o embargo, które zablokowało wszelką sprzedaż wenezuelskiej ropy naftowej do rafinerii w USA

Sankcje USA

5 sierpnia Waszyngton rozszerzył sankcje o ogólne embargo handlowe. Otworzyło to również drogę do nakładania sankcji wtórnych na firmy spoza USA, które zdaniem Waszyngtonu „materialnie wspierają” rząd Wenezueli lub podmioty publiczne, w tym PDVSA. Ruch ten potępiły ONZ, Unia Europejska i OPEC. W odpowiedzi PDVSA podjęła kroki mające na celu reorganizację przemysłu, przekształcając swoje ciężkie urządzenia do ulepszania surowca w zakłady mieszania. Chińska inwestycja, rzekomo warta 3 dolarów, została również wykorzystana do budowy nowej instalacji do miksowania, pomimo groźby sankcji. Oba posunięcia mają na celu zwiększenie produkcji mieszanki ropy Merey preferowanej przez rynki azjatyckie, na których obecnie przeznaczana jest większość wenezuelskiej ropy.

Maduro traci partnerów

Jednak wskutek działań administracji Donalda Trumpa, wenezuelski przemysł naftowy traci coraz więcej klientów. PetroChina anulowało dotychczas trzy dostawy, czyli łącznie około 5 milionów baryłek. PetroChina jest częścią państwowej China National Petroleum Corporation (CNPC) i zajmuje się między innymi importem wenezuelskiej ropy do chińskich rafinerii. PetroChina zawiesiło dostawy po doniesieniach, że turecki państwowy Ziraat Bank również zamknął wszystkie rachunki w banku centralnym Wenezueli. Turcja jest kluczowym sojusznikiem rządu Maduro, a Caracas coraz bardziej polega na tureckich pośrednikach w płaceniu kontrahentom i omijaniu sankcji finansowych.

Venezuela Analysis/Michał Perzyński

Blackout w Wenezueli, rząd mówi o „ataku elektromagnetycznym”