Westinghouse pomoże zbudować most energetyczny pomiędzy Ukrainą a Polską

19 czerwca 2018, 12:00 Alert

Westinghouse liczy na wzmocnienie współpracy energetycznej z Ukrainą. W grę wchodzi m.in. zaangażowanie w budowę mostu energetycznego Ukraina-Unia Europejska oraz zrealizowanie programu zwiększenia mocy pracujących nad Dnieprem bloków jądrowych typu WWER.

fot. pixabay.com

– Czekamy na ogłoszenie przetargu na budowę mostu energetycznego Ukraina-Unia Europejska – powiedział podczas odbywającego się w Kijowie szwedzko-ukraińskiego forum biznesowego, wiceprezes i dyrektor zarządzający Westinghouse w północnej Europie, Aziz Dag,

Most energetyczny Ukraina-Unia Europejska

W lipcu 2015 roku ukraiński rząd podjął decyzję o realizacji pilotażowego mostu energetycznego Ukraina-Unia Europejska. Zakłada on możliwość przesyłu energii z bloku nr 2 Elektrowni Chmielnicki do systemu energetycznego Unii Europejskiej. Pozyskane środki ze sprzedaży energii mają zostać przeznaczone na sfinansowanie budowy bloków nr 3 i 4. elektrowni. Konsorcjum Westinghouse Electric Sweden AB, Polenergia International S.àr.l i EDF Trading Limited poinformowały, iż zamierzają wziąć udział w projekcie budowy mostu energetycznego Ukraina-Unia Europejska. Według Energoatomu, ukraiński rząd może wkrótce zatwierdzić dokumentację dla ogłoszenia przetargu – na pozyskanie partnera przy realizacji tego projektu.

Westinghouse chce inwestować w atom na Ukrainie

W rozmowie z agencją Interfax, wiceprezes Westinhgouse stwierdził, że spółka współpracuje z ukraińskim ministerstwem energetyki i przemysłu węglowego, Energoatomem a także wszystkimi podmiotami zainteresowanymi realizacją programu zwiększenia mocy pracujących bloków jądrowych typu WWER.

Zapytany o wznowienie produkcji paliwa jądrowego do reaktorów WWER-440 poinformował, że kilka tygodni temu odbyło się specjalne seminarium poświęcone temu zagadnieniu. Jak zaznaczył Dag, zostały na nie zaproszone wszystkie podmioty eksploatujące wspomniane reaktory tj. Energoatom, spółki z Czech, Słowacji i Finlandii. Wszystko po to, aby wspólnie rozwijać kontrolę nad tą technologią. Aziz Dag przypomniał, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, Unia Europejska popiera projekt dywersyfikacji dostaw paliwa do reaktorów WWER-440.

Jak zaznaczył Dag, obecnie Westinghouse posiada 40 procent udziałów na ukraińskim rynku paliwa jądrowego, dostarczając je na 6 z 15 funkcjonujących bloków (bloki 1-3 Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej, bloki 3-5 Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej). Konsorcjum planuje utrzymać ten wskaźnik do 2020 roku. Od 2021 roku zaplanowano dostawy paliwa do Elektrowni Równieńskiej (blok nr 3), co powinno wzmocnić pozycję spółki na ukraińskim rynku.

Interfax/Piotr Stępiński