Westinghouse podpisał umowę FEED. „To kamień milowy w rozwoju atomu w Polsce”

1 lipca 2021, 06:15 Alert

Firma Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design – FEED) w ramach grantu przyznanego przez Amerykańską Agencję Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce.

Fot. Westinghouse
Fot. Westinghouse

Westinghouse a polski atom

Prace FEED będą istotnym krokiem przybliżającym realizację projektu. Jest to również jeden z kluczowych elementów realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej. Przygotowanie FEED będzie w większości finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych. – Dziękujemy rządom USA i Polski za IGA oraz za wsparcie USA w prowadzeniu finansowania FEED. Działania FEED są ważnym krokiem w rozwoju polskiego programu budowy elektrowni jądrowej, a Westinghouse z niecierpliwością oczekuje przedstawienia polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego bardzo ważnego projektu – powiedział Elias Gedeon wiceprezes Westinghouse.

Westinghouse będzie realizować założenia przewidziane w FEED wspólnie ze swoim partnerem odpowiedzialnym za prace inżynieryjne, budowę i zarządzanie projektem – firmą Bechtel. Projekt będzie oparty na technologii Westinghouse AP1000, która oferuje najwyższe dostępne na rynku bezpieczeństwo, operacyjność i zdolność do dostosowania się do uwarunkowań sieciowych. Wstępne studium inżynieryjne zostanie po roku zweryfikowane przez polski rząd, co wesprze wybór najlepszego partnera do programu budowy elektrowni jądrowej. – Długoterminowa współpraca strategiczna między Polską, Stanami Zjednoczonymi i Westinghouse przełożyłaby się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, pomogła zmniejszyć emisje CO2 i zapewniła stabilne źródła wytwarzania energii elektrycznej po wycofaniu istniejących bloków węglowych – czytamy w komunikacie spółki.

Westinghouse/Michał Perzyński

Westinghouse: Status quo węgla w Polsce jest nie do utrzymania. Nasz atom to rozwiązanie