Westinghouse zbuduje fabrykę na Ukrainie. Cios w Rosję

4 sierpnia 2016, 13:35 Alert

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Paliwo jądrowe od Westinghouse wypchnie z rynku ukraińskiego surowiec TVEL. W ten sposób Ukraińcy zamierzają uniezależnić swój sektor jądrowy od Rosji.

Władze ukraińskie osiągnęły porozumienie z amerykańsko-japońskim koncernem Westinghouse w sprawie budowy fabryki paliwa jądrowego nad Dnieprem – podał minister energetyki i przemysłu węglowego Igor Nasałyk.

– Porozumieliśmy się w sprawie dywersyfikacji dostaw do prawie połowy jednostek jądrowych oraz w sprawie budowy fabryki paliwa jądrowego na Ukrainie – podał Nasałyk. Oznacza to, że dzięki paliwu od Westinghouse połowa elektrowni jądrowych nad Dnieprem będzie mogła zrezygnować z dostaw surowca od rosyjskiego TVEL.

Do porozumienia doszło według ukraińskiego ministra podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. Przypomniał on, że obecnie rosyjski TVEL zapewnia 95 procent potrzebnego paliwa jądrowego ukraińskim elektrowniom.

Wyjście z uzależnienia

W celu uniezależnienia od głównego dostawcy w 2000 roku ukraiński Energoatom i Westinghouse rozpoczęły prace nad dostosowaniem infrastruktury do paliwa z nowego źródła. W marcu 2008 roku Energoatom podpisał ze szwedzką spółką-córką Westinghouse kontrakt na dostawy pierwszego paliwa w latach 2011-15. Kontrakt został przedłużony w 2014 roku do 2020 roku.

Paliwo dociera do trzech z sześciu ukraińskich elektrowni jądrowych z reaktorami WWER-1000. Chociaż Rosjanie grozili, że nowe paliwo nie będzie bezpieczne w wykorzystaniu w reaktorach zbudowanych w tej technologii, udało się je dostosować.

Westinghouse zarządza obecnie pracą trzeciego bloku Elektrowni Południowoukraińskiej oraz piątego bloku w Elektrowni Zaporoże. W grudniu 2016 roku zapewni paliwo reaktorowi drugiemu w Elektrowni Południowoukraińskiej. Rosnące zapotrzebowanie na paliwo jądrowe Westinghouse na Ukrainie sprawiło, że firma rozbudowała jego fabrykę w szwedzkim Vasteras.

Docelowo paliwo od Amerykanów ma docierać do 2 i 3 bloku Elektrowni Południowoukraińskiej oraz 1, 3 i 5 bloku Elektrowni Zaporoże. Możliwe jest zapewnienie tego paliwa reaktorom WWER-1000 w elektrowniach Chmielnicki i Równe. Wszystkimi zarządza ukraiński Energoatom.

W sumie na Ukrainie jest 15 reaktorów typu WWER o łącznej mocy 13,835 GW.