Rz: Westinghouse zbuduje na Ukrainie zakłady produkcji paliwa jądrowego?

1 lipca 2016, 09:30 Alert
Elektrownia atomowa Zaporoże
Elektrownia atomowa Zaporoże

(Rzeczpospolita/CIRE)

Westinghouse chce zaopatrywać w paliwo wszystkie elektrownie jądrowe na Ukrainie i być może wybuduje zakład produkujący paliwo jądrowe w tym kraju – donosi „Rzeczpospolita”.

Jak relacjonuje dziennik powołując się na wypowiedź Igora Nasilika ministra energetyki Ukrainy, Westinghouse jest gotowy do rozpoczęcia budowy zakładów produkujących paliwo do elektrowni jądrowych na Ukrainie. Jednocześnie dziennik przypomina, że szef koncernu Danny Roderick deklarował, że firma może zaopatrywać w paliwo wszystkie elektrownie jądrowe na Ukrainie.

Przypominamy, że pierwsze partie paliwa jądrowego wyprodukowanego w szwedzkim zakładzie Westinghouse trafiły już w tym roku na Ukrainę i w połowie czerwca zaczęto go używać w elektrowni w Zaporożu.
Spotkało się to ostrą reakcją Rosji, bo dotychczas to rosyjska firma Tvel miała monopol na zaopatrzenie w paliwo jądrowe ukraińskich elektrowni. Rosjanie twierdzą, że zastosowanie innego niż rosyjskie paliwa w reaktorach pochodzenia radzieckiego i rosyjskiego jest niebezpieczne. Oświadczenie w tej sprawie wydało w ubiegłym tygodniu rosyjskie MSZ.