Węgiel brunatny i fotowoltaika uzupełniają spadek produkcji energii z wiatru w Niemczech

19 lutego 2019, 10:45 Alert

W poniedziałek produkcja energii elektrycznej z węgla brunatnego i fotowoltaiki w Niemczech zrównoważyła spadek produkcji z wiatru.

OZE. Fot. Pixabay
OZE. Fot. Pixabay

Wiatr pozostał największym niemieckim źródłem energii elektrycznej w Niemczech przez drugi tydzień, ale spadł o 36 procent w ciągu siedmiu dni do niedzieli (tydzień 7), co wykazały dane OSP zebrane przez Instytut Fraunhofera. Produkcja energii słonecznej podwoiła się, osiągając w ciągu dnia 20 GW po raz pierwszy tej zimy.

Niewiele zmieniło się w produkcji w elektrowniach węglowych i gazowych przez umiarkowane zapotrzebowanie ze względu na łagodne warunki pogodowe. Oczekiwano, że osłabienie popytu utrzyma się, a temperatury pozostaną znacznie powyżej norm sezonowych w tym tygodniu.

Francuski operator sieci RTE prognozuje, że szczytowe zapotrzebowanie sięgnie nieco powyżej 70 GW w dziewiątym tygodniu, w porównaniu z poziomami powyżej 90 GW w ostatnim tygodniu lutego 2018 roku.

Prognozy wiatru w Niemczech były bardziej mieszane, z krótkoterminowym wzrostem w środku tygodnia przed ostrym spadkiem w przyszły weekend, kiedy to znów nastąpi wzrost produkcji energii słonecznej.

S&P Platts/Michał Perzyński