Wiceminister Henclewska o polsko-izraelskiej współpracy w dziedzinie innowacji i obronności

18 czerwca 2015, 11:03 Bezpieczeństwo

Wzmocnienie kontaktów między polskimi i izraelskimi partnerami biznesowymi i inwestycyjnymi, wskazanie nowych wymiarów współpracy gospodarczej i promocja polskiej gospodarki w kontekście 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych RP z Państwem Izrael to cel oficjalnej delegacji ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny do Izraela i Palestyny, która odbyła się w dniach 13-15 czerwca 2015 r.  W wizycie uczestniczyła podsekretarz stanu w MG Grażyna Henclewska.

14 czerwca 2015 r. wiceminister Henclewska wraz z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk i grupą polskich przedsiębiorców oraz przedstawicieli administracji wzięły udział  w spotkaniu z burmistrzem Hajfy Yona Yahav. Wiceminister Henclewska wskazała, że kluczowym zadaniem na przyszłość jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw. -Nasza strategia w gospodarce to konkurencyjność budowana w oparciu o innowacje i  uzdolniony kapitał ludzki. Chcemy stymulować współpracę na linii biznes – nauka, co powinno umożliwić lepsze ukierunkowanie prac B+R, realizowanych przez jednostki naukowe, na potrzeby przedsiębiorstw – podkreśliła wiceminister.

Podczas forum gospodarczego z udziałem ministra Schetyny, które odbyło się 15 czerwca 2015 r. w Tel Awiwie, podsekretarz stanu w MG wskazała, że współpraca handlowa Polski z Izraelem w ostatnich latach wykazuje systematyczną tendencję wzrostową. – Izrael stał się naszym najważniejszym partnerem handlowym w regionie, z obrotami blisko 862 mln dol. w 2014 r. W ramach wymiany handlowej duże nadzieje wiążemy z rozwojem eksportu wysokiej jakości polskich produktów rolno-spożywczych, wyrobów elektro-maszynowych, środków transportu, a także metali i wyrobów stalowych oraz chemikaliów – podkreśliła.

Jak zaznaczyła wiceminister, Izrael należy do światowej czołówki w tworzeniu i zastosowaniu w produkcji wysoko zaawansowanych technologii, zwłaszcza w obszarach informatyki, medycyny, biotechnologii obronności i telekomunikacji. – Dlatego też jesteśmy zainteresowani współpracą z Izraelem w dziedzinie hi-tech oraz adaptacją izraelskich osiągnięć w zakresie badań, tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych technologicznie rozwiązań, w tym przy współudziale funduszy venture capital – dodała.

Wiceminister Henclewska przypomniała, że polsko-izraelska współpraca w dziedzinie innowacji stanowiła przedmiot dwustronnych międzyrządowych rozmów, zapoczątkowanych jeszcze w 2009 r. – Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy fakt pomyślnego zakończenia negocjacji i podpisanie w dniu 28 października 2014 r. – podczas wizyty Prezydenta Reuvena Rivlina w Polsce umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych – zaznaczyła.  Wskazała też, że istotnym narzędziem współpracy w tych dziedzinach pozostają polsko-izraelskie konkursy na projekty badawczo-rozwojowe, wdrażane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Izraelskie Centrum Przemysłowe ds. B+R.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki