Semeniuk: Przedsiębiorcy znad Odry otrzymają 208 milionów złotych

9 września 2022, 11:15 Alert

Wsparcie dla poszkodowanych przedsiębiorców znad Odry ma być wypłacone jak najszybciej – poinformowała wiceminister Olga Semeniuk. Jeśli proces legislacyjny pójdzie zgodnie z planem resortu, firm otrzymają 3010 złotych.

Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw Olga Ewa Semeniuk

Rząd wypłaci rekompensaty dla przedsiębiorców znad Odry

Pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców znad Odry może zostać wypłacona na przełomie nadchodzących miesięcy. Chce tego ministerstwo rozwoju i technologii, o czym poinformowała wiceminister Olga Semeniuk.

– Przy założeniu, że 100 procent firm skorzysta z pomocy, do przedsiębiorców trafi 208 milionów złotych – podkreśliła przedstawicielka resortu, zaznaczając, że rząd chce rozpocząć wypłacanie rekompensat jak najszybciej, na przełomie września i października.

Olga Semeniuk wskazała, że ustawa o wsparciu przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze, jest w trakcie procesu legislacyjnego. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana i wprowadzona, poszkodowani otrzymają 3010 złotych rekompensaty.

O wypłatę środków mogą starać się firmy, które odnotowały spadek dochodów w sierpniu 2022 roku o 50 procent i więcej, w porównaniu do czerwca lub lipca tego roku oraz sierpnia 2021 roku.

Przedsiębiorstwa, które mogą otrzymać pomoc finansową, są zarejestrowane pod 23 kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Wiceminister zaznacza, że możliwe jest zwiększenie puli kodów branych pod uwagę. Środki mają zostać wypłacone z Funduszu Pracy i kwotowa będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

Perzyński: Drugie dno polsko-niemieckiego sporu o Odrę