Brytyjski rząd konsultuje nowy model finansowania budowy elektrowni jądrowych

24 lipca 2019, 11:15 Alert
atom pixabay
Atom. Fot: Pixabay

Brytyjski rząd podał analizie koncepcję finansowania inwestycji w energetykę jądrową a oparciu aktywa regulowane (Regulated Asset Base – RAB). W poniedziałek resort gospodarki Wielkiej Brytanii ogłosił konsultacje w tej sprawie.

W ocenie brytyjskiego rządu model RAB może potencjalnie zmniejszyć koszty pozyskiwania prywatnego finansowania dla nowych projektów jądrowych, zmniejszając tym samym obciążenia odbiorców energii i maksymalizując efektywność inwestycji. Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek konsultacje w tej sprawie, które mają pomóc we wdrożeniu proponowanego modelu.

Na finansowanie w tej formie liczy między innymi promowany przez EDF projekt budowy elektrowni jądrowej Sizewell C. Francuzi proponują w tym przypadku reaktory EPR, które jak wiadomo w Europie nie mają dobrej passy ze względu na długoletnie opóźnienia w realizacji dwóch europejskich projektów EPR (Flamanville i Olkiluoto 3). Na wyspach powstaje jednak już elektrownia, w której ta technologia zostanie zastosowana – Hinkley Point C. Budowa już się rozpoczęła i jest finansowana na bazie kontraktu różnicowego, który ma umożliwić wyrównanie inwestorowi ewentualnych ujemnych różnic między kosztami produkcji i cenami rynkowymi. Jednak mechanizm kontraktu różnicowego jest krytykowany na Wyspach i nie tylko, bo w ocenie jego przeciwników zbytnio obciąża kosztami finansowania inwestycji odbiorców energii.

Według brytyjskiego rządu model RAB jest dużo lepszym rozwiązaniem pod tym względem. W oparciu o taki model finansowania powstało wiele inwestycji infrastrukturalnych w Wielkiej Brytanii, a wartość aktywów, które sfinansowano w oparciu o model RAB sięgała na koniec ubiegłego 160 mld funtów. Brytyjski rząd podkreśla przy tym, że realizacja nowych projektów jądrowych ma duże znaczenie w związku z ogłoszonym niedawno planem osiągnięcia zeroemisyjności w perspektywie 2050 roku. W ubiegłym roku brytyjskie elektrownie jądrowe zapewniały stabilny poziom mocy w systemie oscylujący w o okolicach 7 GW, przy średnim zapotrzebowaniu na moc wynoszącym prawie 33 GW (minimalne zapotrzebowane: prawie 19 GW, a maksymalne ponad 50 GW).

CIRE.pl