Wielka Brytania ogłosi rekordowe aukcje offshore i OZE

13 września 2021, 12:45 Alert
Offshore
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek największą rundę aukcyjną swojego programu energetyki wiatrowej na morzu. Ma to zapewnić wystarczająco dużo mocy, by zasilić około 8 milionów gospodarstw domowych.

Aukcje OZE w Wielkiej Brytanii

W ramach systemu kontraktów na różnice kursowe (CfD) kwalifikujące się projekty mają zagwarantowaną minimalną cenę, po której mogą sprzedawać energię elektryczną. Kontrakty CfD są oferowane spółkom energetycznym na aukcjach. Program, uruchomiony w 2014 roku, jest głównym narzędziem rządu mającym zachęcić do inwestowania w niskoemisyjne wytwarzanie energii w Wielkiej Brytanii.

Najnowsza, czwarta runda, ma na celu podwojenie zabezpieczonej mocy odnawialnej energii elektrycznej w porównaniu z trzecią rundą, kiedy Wielka Brytania przeznaczyła 5,8 gigawatów (GW) oraz zapewnienie większej liczby nowych mocy niż w poprzednich trzech rundach łącznie. Ostatnia runda zapewni 200 milionów funtów na wsparcie morskich projektów wiatrowych i ma sprawić, że Wielka Brytania osiągnie cel 40 GW zainstalowanej mocy do 2030 roku, w porównaniu z obecnymi 10,4 GW. Rząd w Londynie zaoferuje również 55 milionów funtów na wsparcie powstających technologii OZE, z czego 24 miliony funtów zarezerwowane są na projekty pływających na morzu projektów wiatrowych. Morskie turbiny wiatrowe są obecnie zwykle mocowane do dna morskiego.

Ponadto w ramach aukcji zaoferowane będzie 10 mln funtów, aby dodać 5 GW bardziej tradycyjnych technologii w źródłach odnawialnych, takich jak projekty wiatrowe i słoneczne na lądzie. Rząd podaje, że ostateczne poziomy wsparcia i moce mogą być wyższe i zostaną ogłoszone przed rozpoczęciem rundy w grudniu. – Nowe plany będą wspierać projekty dotyczące OZE nowej generacji potrzebne do zasilania naszych domów i spełnienia naszych wiodących na świecie celów w zakresie zmian klimatu – powiedziała brytyjska minister energii Anne-Marie Trevelyan.

Reuters/Michał Perzyński

Sawicki: Polski offshore na brytyjską modłę