Wielka Brytania buduje sojusz obrony przed Rosją

4 maja 2018, 07:00 Alert
putin1
Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

The Guardian donosi, że Wielka Brytania chce zwołać serię szczytów międzynarodowych poświęconą walce z dezinformacją i korupcją szerzoną przez Rosję. To odpowiedź na próbę zabójstwa Siergieja Skripala oraz atak chemiczny w syryjskiej Doumie, o które Londyn oskarżył Moskwę.

Szczyty mają odbyć się przy okazji spotkań G7, G20, NATO i Unii Europejskiej. Brytyjczycy mają zaproponować nowe działania, które zagwarantują całościowe podejście w walce z rosyjską propagandą. Wśród tematów mają znaleźć się cyberbezpieczeństwo, koncepcja strategiczna NATO, sankcje wobec aparatu władzy w Rosji.

Źródło The Guardiana w rządzie brytyjskim przekonuje, że premier Theresa May potraktowała sprawę Skripala i ataków chemicznych w Syrii jako punkt zwrotny i wierzy w możliwość pozyskania poparcia międzynarodowego dla nowych działań.

Działania brytyjskie mają zmierzyć do zmiany podejścia strategicznego do Rosji. Ponadpartyjny zespół przygotowuje rekomendacje nowego spojrzenia na korupcję pochodzącą z tego kraju, już nie jako na zagadnienie z zakresu finansów, ale zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Wysp.

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Żurawski vel Grajewski: Rosja eksportuje ropę, gaz, korupcję i destabilizację