Bloomberg: Wielka Brytania zatwierdza projekt Hinkley Point

15 września 2016, 07:00 Alert

Jak podaje agencja Bloomberg rząd Wielkiej Brytanii poinformował Francję o tym, że zatwierdził plan budowy dwóch reaktorów jądrowych w ramach projektu Hinkley Point. Kontrowersyjny projekt, którego wartość jest szacowana na 18 mld funtów (24 mld dolarów) może w końcu ruszyć.

Zgoda Londynu jest obwarowana pewnymi warunkami – donosi źródło Bloomberga pragnące pozostać anonimowe. Informacja na temat zatwierdzenia projektu nie została jeszcze przekazana opinii publicznej.

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy
Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May zarządziła rewizję decyzji w sprawie Hinkley Point. Projekt budzi kontrowersję ze względu na cenę i konieczność drogiego subsydiowania wytwórstwa energii w nowych reaktorach szacowanego na około 30 mld funtów przez 35 lat funkcjonowania bloków. Londyn będzie dopłacał w ramach kontraktu różnicowego do ceny energii pochodzącej z Hinkley Point, dając tym samym gwarancję stabilności.

Pod znakiem zapytania stało również zaangażowanie kapitałowe chińskiego partnera CGN, bo Londyn obawiał się ekspozycji na działanie wywiadu Chin. Zielone światło dla projektu może oznaczać początek ekspansji technologii i kapitału chińskiego w energetyce w całej Unii Europejskiej. Chińczycy chcą przejąć pakiet mniejszościowy w projekcie jądrowym Sizewell i większościowy w Bradwell. Rozważają także inwestycje w innych częściach Europy.

Mimo to Brytyjczycy liczą na to, że będzie niezależnym od czynników zewnętrznych źródłem surowca, który miałby przez 35 lat pokrywać do 7 procent zapotrzebowania Wysp na energię elektryczną. To ukoronowanie prawie dekady starań francuskiego EDF o odbudowę potencjału energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku spółka przejęła British Energy Plc odpowiedzialne za brytyjskie bloki jądrowe. Kontrakt na realizację projektu ma dać drugi oddech francuskiej branży jądrowej, która znalazła się w kłopotach finansowych.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik