Wilczak: Nowy blok w EC Żerań to wyjątkowa inwestycja w polskim ciepłownictwie

19 marca 2019, 13:30 Alert
EC Żerań
Elektrociepłownia Żerań. fot. PGNiG Termika

Nowy blok w EC Żerań będzie jedynym systemem ciepłowniczym w Polsce, gdzie budowa tak dużej jednostki jest uzasadniona ekonomicznie i będzie mogła pracować w sposób optymalny – powiedział Tomasz Wilczak, wiceprezes PGNiG Termika podczas obywającego się w Krakowie Forum Gospodarki Energetycznej.

– Trzy lata temu jako nowy zarząd PGNiG Termika staliśmy przed dylematem, co zrobić z trwającym przetargiem na blok w Żeraniu. Przed jego powtórnym ogłoszeniem musieliśmy przeanalizować tą inwestycje pod względem ekonomicznym. EC Żerań produkująca ciepło i energie elektryczną dla Warszawy musi posiadać taką moc, jak dotychczas. Przeprowadziliśmy dogłębne analizy greenfield i groundfiled.
Analiza groundfiled polegała na porównaniu do inwestycji, która musiałaby być dokonana w istniejący majątek, aby go odtworzyć i dostosować do istniejących przepisów prawa, zawłaszcza, jeżeli chodzi o ochronę środowiska. W wyniku ostrożnych analiz inwestycja w nowy blok na Żeraniu okazała się opłacalna ekonomicznie – powiedział Tomasz Wilczak.
CIRE.pl