font_preload
PL / EN
Energetyka Środowisko 9 maja, 2018 godz. 9:15   
REDAKCJA

Wilczak: PGNiG Termika odpowiada za mniej niż 1 proc. warszawskiego smogu

smog warszawa Smog w Warszawie / fot. Wikimedia Commons

– Najwyższy czas stworzyć efektywne przepisy, które ograniczą niską emisję, a dopiero później, jako elementy uzupełniające, należy opracować system wsparcia usprawniający proces przejścia na nowoczesne formy ogrzewania i wytwarzania energii, powiedział podczas konferencji Gazterm 2018 Tomasz Wilczak, wiceprezes zarządu PGNiG Termika.

W swojej wypowiedzi podczas konferencji wiceprezes PGNiG Termika podkreślił, że spółka odpowiada za mniej niż 1 proc. warszawskiego smogu, pomimo tego, że spala rocznie ponad 2,5 mln ton węgla. Jak podkreślił wiceprezes Wilczak, jest to efekt wdrożenia zapisów dyrektyw LCP i IED i zainwestowania setek milionów złotych. Zwrócił również uwagę na fakt, że ponad 50 proc. odbiorców nie korzysta ze scentralizowanego ciepłownictwa.

Wilczak dodał, że w Rybniku do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączono 4 bloki mieszkalne usuwając tym samym przestarzałe instalacje. – Tam gdzie zamieniamy rozproszone ciepło na sieć ciepłowniczą jest miejsce zarówno dla węgla spalanego w sposób racjonalny i profesjonalny jak i dla gazu, dodał.

Organizatorem konferencji Gazterm jest Studio4U, a jej partnerem merytorycznym Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.

CIRE.PL