Włoski Enel rozmawia o kupnie pakietu kontrolnego w słowackich elektrowniach

25 sierpnia 2015, 12:15 Alert
enel_123_sede

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak informuje bratysławska gazeta Sme powołując się na źródła w Mediolanie gdzie mieści się siedziba spółki Enel w poniedziałek (24.08) Włosi rozpoczęli rozmowy z czesko-słowackim Holdingiem Energetyczno-Przemysłowym o sprzedaży kontrolnego pakietu akcji spółki Slovenské elektrárne.

– Enel rozpoczęła wyłączne rozmowy z czesko-słowackim Holdingiem Energetyczno-Przemysłowym o sprzedaży spółki Slovenské elektrárne, w którym Enel posiada 66 procent akcji. Kierownictwo włoskiej spółki poinformowało, że w przypadku zakończonych sukcesem rozmów w przeciągu kilku najbliższych tygodni strony mogą podpisać umowę o sprzedaży akcji– czytamy w komunikacie.

Spółka Slovenské elektrárne (SE) jest największym producentem energii w państwie. W 2006 roku koncern Enel za 840 mln euro kupił 66 procent SE. Pozostałe jeszcze 34 procent udziałów należy do słowackiego Funduszu Mienia Państwowego.

Wkrótce po zakupie włoska spółka przystąpiła do budowy trzeciego oraz czwartego bloku energetycznego wchodzącej w jej skład elektrowni atomowej Mochovka. Jednakże budowa została opóźniona a koszt inwestycji wzrósł z pierwotnych 2,8 do 4,6 mld euro. Zdaniem prezydenta słowackiego Stowarzyszenia Jądrowego Władimira Slugenija był to wynik brak odpowiedniego doświadczenia Enel w budowie tego typu obiektów.

Wcześniej oprócz czesko-słowackiego Holdingu Energetyczno-Przemysłowego swoje zainteresowanie zakupem udziałów w SE wykazywały m.in. węgierska MVM Group razem ze słowacką spółką Slovnaft, chiński China National Nuclear oraz fińskie Fortum.

W wypowiedzi dla gazety Sme przedstawiciel Holdingu Energetyczno-Przemysłowego Daniel Czastwaj potwierdził, że rozpoczął on rozmowy z Enel. Holding jest jednym z największych uczestników rynku energetycznego w Europie Centralnej. Za 2,6 mld euro nabył na Słowacji 49 procent akcji oraz pakiet kontrolny w spółce SPP, która odpowiada za transport rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej. Ponadto posiada udziały w słowackim operatorze przesyłu gazu spółce Eustream oraz Stredoslovenská energetika.