Spółki wnioskują o nawet 18 procent podwyżki cen energii jeszcze w tym roku

11 lipca 2022, 19:30 Alert

Wysokie Napięcie ujawniło, że Tauron miał wnioskować o nową taryfę na ceny energii w wysokości 6 procent. Według informacji BA pozostałe spółki wnioskowały o 12-18 procent podwyżki w 2022 roku.

Żarówka. Fot. Pixabay
Żarówka. Fot. Pixabay

Portal WysokieNapiecie.pl ujawnił, że spółki elektroenergetyczne: Tauron. Enea oraz Energa zawnioskowały o podwyżkę taryfy wyznaczającej ceny energii dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Z jego informacji można się było dowiedzieć, że Tauron zawnioskował o 6 procent podwyżki. BiznesAlert.pl ustalił, że pozostałe spółki wnioskowały o podwyżki rzędu 12-18 procent. Mogą wprowadzić taki pułap do 45 dni od pozytywnej decyzji URE. Ten bierze pod uwagę rekordowe ceny na giełdzie, ale także względy społeczne.

Kryzys energetyczny wynika między innymi z faktu, że ceny gazu rosnące przez ograniczenie jego podaży w Europie przez Gazprom wywindowały sprzężone z nimi giełdowe ceny energii w Europie, a co za tym idzie podniosły koszty jej zakupu wpływając na bilans spółek energetycznych. Taryfy na energię w 2022 roku dla gospodarstw domowych zostały podniesione przez Urząd Regulacji Energetyki powodując wzrost kosztu rachunku o 24 procent. Ceny energii spadły po obniżeniu VAT oraz akcyzy w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Wojciech Jakóbik

URE: Spółki energetyczne chcą zmiany taryf na energię dla gospodarstw domowych