ZEOP: Wodór może być istotnym elementem dekarbonizacji przemysłu i energetyki

19 października 2022, 07:20 Energetyka

– Należy skoncentrować się na nowych i zaawansowanych technologiach na tyle odważnie, aby ponownie wprowadzić nasz kraj na mapę konkurencyjnego przemysłu. Paliwo wodorowe może okazać się istotnym elementem dekarbonizacji sektora przemysłowego oraz energetycznego – pisze Stowarzyszenie „Z energią o prawie” w najnowszym raporcie wodorowym zaprezentowanym podczas PRECOP 27, przywołując stanowisko dyrekcji generalnej ds. polityki wewnętrznej Unii Europejskiej.

Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik
Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik

Raport wodorowy przed szczytem klimatycznym

18-19 października w Katowicach odbyła się konferencja klimatyczna PRECOP 27. Jest to debata poprzedzająca i przygotowująca do Szczytu Klimatycznego odbywającego się w pierwszej połowie listopada w Egipcie.

Pierwszego dnia podczas sesji „Wodór i gospodarka wodorowa” został opublikowany raport „Prawo Wodorowe – środowisko regulacyjne wspierające rozwój gospodarki wodorowej”. Autorami i autorkami raportu byli eksperci oraz ekspertki z takich podmiotów jak kancelaria EY Law, Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, kancelaria KKLW Wierzbicki i Wspólnicy, Bank Ochrony Środowiska, Grupa Azoty, Hynfra, Port Gdynia, SBB Energy oraz Stowarzyszenie „Z energią o prawie”.

Stowarzyszenie, w opracowaniu podniosło problem jakim jest realizacja Polskiej Strategii Wodorowej w kontekście regulacji i mechanizmów finansowania. Autorzy, w zaprezentowanym raporcie zauważyli brak zdecydowanych działań w celu utworzenia zbiorczego pakietu regulacji w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej. Niedobory legislacyjne już przy samym zdefiniowaniu wodoru powodują dalsze negatywne konsekwencje w ustanowieniu właściwego reżimu prawnego.

– Brak inicjatywy w tym zakresie należy ocenić negatywnie, gdyż w dobie poszerzającego się kryzysu energetycznego i coraz wyższych cen energii paliwo wodorowe może okazać się istotnym elementem dekarbonizacji sektora przemysłowego oraz energetycznego, a tym samym powstrzymać kolejne rekordowy wzrost cen energii. – komentuje ZEOP.

Stowarzyszenie podsumowało także ambitne cele Unii Europejskiej w zakresie rozwoju technologii wodorowej oraz zestawiło je z dostępnymi programami pomocowymi dla alternatywnych źródeł energii. Szacuje się, że w Polsce nakłady inwestycyjne wyniosą około 11 mln złotych.

– Rozwój infrastruktury wodorowej pochłonie ogromne środki. Finansowanie inicjatyw może zostać pokryte z różnych źródeł, na co należy zwrócić uwagę, gdyż obecnie jesteśmy już w pierwszym okresie planowanej inwestycji rozwojowej – napisano w raporcie.

Cały raport można znaleźć tutaj.

Opracowała Justyna Kanas

Logo ZEOP

Kupiec: Gospodarka wodorowa w świetle prawa i polityki energetycznej Francji (ANALIZA)