Wójcik: Europa Środkowo-Wschodnia za wzmocnieniem Unii Europejskiej

25 maja 2017, 07:30 Bezpieczeństwo

– Tydzień temu, 18 maja odbył się w Sejmie szczyt przewodniczących i przedstawicieli parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Warto z pewnej perspektywy spojrzeć na to spotkanie, którego celem była rozmowa o trudnych problemach regionu, jego rozwoju cywilizacyjnym i gospodarczym – pisze redaktor BiznesAlert.pl, Teresa Wójcik. 

Fot. Sejm RP

Jeden z paneli obrad dotyczył koniecznej współpracy tej części Europy w zakresie infrastruktury na osi Północ – Południe. Otwierając ten panel marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że odpowiednio rozwinięta infrastruktura energetyczna i połączenia transportowe to jeden z kluczowych czynników decydujących o poziomie rozwoju regionu i dobrobycie jego mieszkańców oraz eliminacji nacisków wielkich sąsiadów, uniezależniania się od mocarstw zewnętrznych. Rozwój współpracy w tym zakresie buduje synergię na wielu płaszczyznach, przyczyniając się do wzmocnienia współpracy gospodarczej i wzrostu wymiany handlowej. Rozwinięta infrastruktura transportowa to większa spójność terytorialna regionu i silniejsze więzi między społecznościami – powiedział marszałek Senatu i wywołał ożywioną debatę.

Przedstawiciele parlamentów państw regionu mówili o znaczeniu projektów Via Carpatia i Via Baltica. Przedstawiciel Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Tufan Kose zwrócił uwagę, że podwyższenie niskiego obecnie poziomu rozwoju infrastrukturalnego na osi Północ-Południe powinno stanowić „priorytetowy cel naszych działań w najbliższym okresie”. Kilku innych parlmentarzystów podkreślało, że „osiągnięcie poziomu zachodnioeuropejskiego w infrastrukturze transportowej w tej części Europy, na linii Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne możliwe będzie dzięki bliskiej współpracy między krajami regionu Wschodniej, Środkowej i Południowej Europy”.

Zarówno marszałek Senatu jak i kilku uczestników panelu podkreśliło ogromne znaczenie infrastruktury energetycznej i elektroenergetycznej. Celem strategicznym jest dla tej części Europy zbudowanie korytarza energetycznego i surowcowego Bałtyk-Adriatyk, którego osią będzie gazociąg Świnoujście – Krk. Nie można też zapominać o rozwoju międzynarodowej sieci elektroenergetycznych linii przesyłowych.

Inicjatywa polskiego Parlamentu po zakończeniu szczytu jawi się jako jeden z nowych sposobów umocnienia Unii Europejskiej, takich jej wewnętrznych struktur, jak Trójkąt Weimarski czy Grupa Wyszehradzka. Można ocenić, że szczyt był forum konsultacyjnym ułatwiającym wzajemne zrozumienie i dynamizującym współpracę parlamentarną, wzmacniającym Unię Europejską i formaty regionalne współpracy.

Marszałek Marek Kuchciński podkreślił, że solidarna współpraca między państwami Europy Środkowej i Wschodniej będzie służyła całej Unii Europejskiej, ponieważ „nie ma silnej Europy bez silnej Unii Europejskiej, nie ma silnej UE bez bezpieczeństwa i rozwoju w całej Europie”. Przewodniczący Senatu Rumunii Calin Popescu-Tariceanu ocenił, że szczyt to doskonała okazja, by podjąć refleksję nad możliwościami przemawiania wspólnym głosem regionu Europy Środkowej i Wschodniej w UE. – W Europie nasz głos będzie bardziej spójny i silniejszy niż nasze pojedyncze głosy. Zwłaszcza w tak niepewnych czasach, gdy zmagamy się z bezprecedensowymi wyzwaniami i problemami – mówił. Przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze stwierdził z kolei, że największym wyzwaniem dla regionu jest polityka Rosji. Jego kraj codziennie doświadcza działań militarnych z jej strony. Mimo to podejmuje działania pokojowe, chce rozwiązania sporu.

Europa dla jednych to tylko przestrzeń geopolityczna, dla innych wspólnota cywilizacyjna. Jednak wszyscy uznają znaczenie jedności kontynentu. Dla realizowania tej jedności może być cenna inicjatywa marszałka Kuchcińskiego, który zaproponował cykliczne organizowanie szczytu przewodniczących parlamentów w Warszawie, konsultacje tematyczne oraz powołanie międzyparlamentarnych grup roboczych i instytutu parlamentaryzmu w Europie Środkowo-Wschodniej, który byłby międzynarodowym think tankiem.

W szczycie uczestniczyli przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Albanii, Armenii, Austrii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier.