Wójcik: Krakowiacy z PGNiG robią desant na Gazociąg Jamalski

26 lutego 2016, 12:45 Energetyka

KOMENTARZ

Gazociąg Jamalski. Źródło: Gazprom
Gazociąg Jamalski. Źródło: Gazprom

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Na posiedzeniu sejmowej komisji energii i skarbu państwa  24 lutego wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak na pytanie posłów opozycji o sytuację w EuRoPol Gazie (spółki zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego),  zapewnił,  że strona polska nie utraciła „kontroli nad tym podmiotem , bo ze względu na specyficzną „krzyżową” reprezentację stron w tej spółce, bez obecności przedstawicieli PGNiG nie można podjąć żadnych „poważnych decyzji”.  Poinformował też Komisję, że „natychmiast po rezygnacji poprzednich członków zarządu EuRoPol Gazu,  PGNiG podjął niezwłoczne kroki”, by w sposób korporacyjny przeprowadzić procedurę wyboru nowych przedstawicieli polskiej strony w EuRoPol Gazie.

Istotnie, już 25 lutego PAP podał informację (na podstawie „źródeł zbliżonych do spółki”), że prezesem EuRoPol Gazu  zostaje Piotr Tutak, a drugim wiceprezesem – Krzysztof Rogala.

Wg informacji PAP, Piotr Tutak jest absolwentem Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu administracji publicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, samorządu terytorialnego na Uniwersytecie Warszawskim oraz zarządzania w Szkole Głównej Handlowej. W latach 1998-2000 pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) jako doradca premiera, w latach 2001 – 2005 w Kancelarii Sejmu był dyrektorem Biura Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu i zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zaś w latach 2006-2007 prezesem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Pełnił również funkcję zastępcy szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. W latach 2003 – 2016 był m.in. dyrektorem w PKO BP, prezesem spółki eModus SA i prezesem Pro-Energia.

Krzysztof Rogala – jak informuje  PAP – ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1996 – 2006 pracował w firmach z branży leasingowej. W latach 2006 – 2007 pracował w Ministerstwie Gospodarki, gdzie zajmował się sprawami związanymi z dywersyfikacją dostaw nośników energii. W latach 2006 – 2008 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej PERN „Przyjaźń”, a w latach 2007-2009 był szefem RN Polskie LNG. Był też ekspertem ds. energetyki i problematyki środowiska.

Udziałowcami EuRoPol Gazu są PGNiG (48 proc.), Gazprom ( 48 proc.) oraz Gas Trading (4 proc.). W lipcu ub. roku Gas Assets Management, spółka zależna PGNiG, nabyła 36,17 proc. akcji spółki Gas-Trading od PHZ Bartimpex. W ten sposób PGNiG pośrednio przejął kontrolę nad 4 proc. akcji spółki EuRoPol Gaz. Realnie daje to polskiej spółce gazowej 52 proc. akcji EuRoPol Gazu.

Głównym źródłem przychodów EuRoPol Gazu są wpływy z opłat za przesył  gazu rurociągiem jamalskim.