Wójcik: Czy Rosja i Turcja podpiszą umowę o Turkish Stream?

5 października 2016, 07:30

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Przy okazji odbywającego się w Stambule Kongresu Energetyki prezydent Turcji spotka się z przywódcą Rosji. Czy magistrala do Turcji będzie miała większe szanse, niż kontrowersyjny projekt bałtycki – Nord Stream 2?

Prezydent Rosji Władimir Putin weźmie udział w 23. Światowym Kongresie Energetyki w Stambule – zapowiedział Kreml 4 października.  Prezydencki doradca Jurij Uszakow potwierdził wcześniejsze informacje. Uszakow podkreślł przy tym, że 10 października Putin spotka się z prezydentem Turcji Recep Tayyip Erdoganem.

Władimir Putin (L) i Recep Tayyip Erdogan (P)

Kilka godzin przed tą informacją z Moskwy, w Ankarze turecki minister energetyki i zasobów naturalnych Berat Albayrak przekazał mediom, że w tym roku Kongres będzie mieć zasadnicze znaczenie dla Turcji i Rosji zwłaszcza z uwagi na kluczowe decyzje dotyczące realizacji projektu Turkish Stream. W mediach tureckich (m.in. w Anadolu Agency, w Hurriyett) pojawiły się sugestie, że podpisana zostanie umowa międzyrządowa między Ankarą i Moskwą o budowie tego gazociągu, którym rosyjski gaz będzie transportowany do Turcji i do Europy. Z naszego źródła mamy informacje, że Putinowi towarzyszyć będą m.in. rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak oraz szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Będzie to trzecie spotkanie Erdogana i Putina, po rozmowach w lecie w Sankt Petersburgu oraz w miesiąc później w Chinach. Jednak najważniejsza dla przywrócenia bardzo bliskich relacji i zaufania między obu przywódcami była prawdopodobnie bezpośrednia rozmowa telefoniczna, w której Putin w nocy z 14 na 15 sierpnia przed północą ostrzegł Erdogana o przygotowanym puczu. Uratował jego pozycję jako prezydenta Turcji, a zapewne uratował mu życie.

Rzecznik prasowy Erdogana powiedział  we wtorek w nawiązaniu do zbliżających się rozmów prezydenta Turcji i Rosji, że szef państwa tureckiego mógłby przedstawić oficjalnej Moskwie plan ponownego przerwania działań wojennych w Syrii, gdy zakończyło się fiaskiem zawieszenie broni wynegocjowane przez Waszyngton i Moskwę.  W wojnie w Syrii, dotychczas Turcja i Rosja stoją po przeciwnych stronach. – Turcja dąży do obalenia Baszara al-Assada, podczas gdy Rosja jest głównym sojusznikiem Damaszku.

Międzynarodowy Kongres Energetyczny w Stambule odbywać się będzie pod hasłem Embracing New Frontiers (Przekraczanie kolejnych granic – przyp. red.) od 9 do 13 bieżącego miesiąca. Będzie spotkaniem ponad 7000 uczestników ze 130 państw. Wysłuchają oni 250 prelegentów.