Wójcik: Trójmorze szykuje się na wizytę Trumpa

14 czerwca 2017, 07:30 Bezpieczeństwo

– Zanim przybędzie na G20 w Hanowerze, prezydent Trump spotka się w Warszawie ze Szczytem Trójmorza – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic i prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta

Oficjalna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chorwacji to ostatni etap przygotowań do lipcowego Szczytu Trójmorza, który ma odbyć sie w Polsce. W Warszawie  6 lipca z przywódcami 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej spotka się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. W czasie pierwszego dnia wizyty w Zagrzebiu polski Prezydent kilkakrotnie podkreślał, że to prestiżowe spotkanie z przywódcą USA jest wspólnym polskim i chorwackim sukcesem.

Trump jest zainteresowany inicjatywą Trójmorza

„Pan prezydent Donald Trump otrzymał ode mnie dwukrotne zaproszenie – mówił Andrzej Duda – ale  również pani prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, czując się współgospodarzem szczytu Trójmorza, zapraszała amerykańskiego prezydenta”. Co więcej, prezydent Chorwacji – zwrócił uwagę polski przywódca – poczyniła wiele starań w tym kierunku, żeby prezydent Donald Trump spotkał się w ramach inicjatywy Trójmorza z państwami Europy środkowej. – Wszystko wskazuje na to, że te nasze starania będą uwieńczone sukcesem. Ogromnie za to dziękuję – zwrócił się Andrzej Duda do Kolindy Grabar-Kitarović w czasie wspólnej konferencji prasowej. Kolinda Grabar-Kitarović zaznaczyła, że Trump w czasie niedawnego spotkania NATO szczególnie był zainteresowany „inicjatywą Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne”.

Pierwotny plan był taki, że szczyt miał odbywać się we Wrocławiu, ale z uwagi na to, że okoliczności się zmieniły, jesteśmy zmuszeni, ze względów logistycznych i ze względów bezpieczeństwa przenieść ten szczyt państw Trójmorza do Warszawy – poinformował polski prezydent.

Potwierdzenie strategicznego partnerstwa

Oba państwa oczekują, że udział prezydenta Stanów Zjednoczonych w szczycie Trójmorza potwierdzi strategiczne partnerstwo USA i Unii Europejskiej. Wczoraj wieczorem Biały Dom zakomunikował, że Trump w Warszawie wygłosi „wiodące przemówienie” i zapowie współpracę z inicjatywą trzech mórz. Polski prezydent ocenił, że obecność w Warszawie Donalda Trumpa będzie „wyjątkowo ważnym wydarzeniem jasno wskazującym na istotę polityki, jaką zamierza realizować amerykański prezydent i jego administracja. Spodziewam się, że zbudujemy trwałe fundamenty mocnej współpracy naszego regionu z USA”.

Grabar-Kitarović wyraziła nadzieję, że dzięki spotkaniu z prezydentem USA pogłębi się współpraca gospodarcza Stanów Zjednoczonych i państw członkowskich UE  skupionych w inicjatywie Trójmorza. Obserwatorzy wizyty oraz media zwróciły uwagę na ten aspekt przyszłego spotkania z przywódców Trójmorza z Donaldem Trumpem. Chodzi o współpracę w takich strategicznych dziedzinach jak energetyka i bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, infrastruktura kolejowa i drogowa oraz infrastruktura IT.

Zwiększone zainteresowanie Stanów Zjednoczonych tym regionem Europy oznacza poważne wsparcie dla znajdujących się tu państw wobec stojących wobec nich trudnych wyzwań gospodarczych  i politycznych – podkreślali oboje prezydenci. Prezydent Duda skomentował fakt, że prezydent Trump przybędzie na szczyt Trójmorza do Warszawy, nie do Wrocławia, jak pierwotnie zapowiadano. „Zmieniliśmy lokalizację z powodów bezpieczeństwa” – wyjaśnił.

Strategiczne inwestycje Trójmorza – Korytarz Północ-Południe

Oboje prezydenci zgodnie uznali, że bilateralne stosunki Polski i Chorwacji są bardzo dobre, ale mogłyby być jeszcze lepsze. Zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę gospodarczą jest duże zapotrzebowanie na wzrost wymiany handlowej i na zwiększenie inwestycji. Rozwój współpracy w dziedzinie inwestycji będzie mieć szczególne znaczenie dla realizacji inicjatywy Trójmorza. Grabar-Kitarović podkreślała, że możliwości są ogromne i związane z tworzeniem Korytarza Północ-Południe. Chodzi nie tylko o kapitałowe powiązanie Portu Rijeka z polską spółką Ot Logiste, ale przede wszystkim o utworzenie rozbudowanej regionalnej gazowej infrastruktury przesyłu łączącej terminal LNG Świnoujście z czekającym na realizację pływającym terminalem LNG Krk. W ramach tej rozbudowy konieczna będzie realizacja rewersowego systemu interkonektorów na granicy z Węgrami i łączącymi z Ukrainą oraz sąsiednimi krajami. Jest to ogromny, ale konieczny projekt, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne, efektywność i gospodarczą suwerenność państwom tej części Europy.

Frontowa flanka NATO

Jak poinformowały służby prasowe obu państw, rozmowy dotyczyły też współpracy w zakresie obrony narodowej. Konicznej także dla umocnienia wschodnio-południowej flanki NATO. Polska i Chorwacja są członkami Sojuszu i są bardzo zainteresowane utrzymaniem stabilizacji szczególnie w naszej – frontowej – części Europy. Prezydent Duda wyraził nadzieję, że Parlament Chorwacji zatwierdzi wysłanie kontyngentu chorwackich żołnierzy do Polski w ramach sił NATO. Chorwacka prezydent stwierdziła: – Nie uważamy Rosji za nieprzyjaciela, wszystkie działania NATO służą tylko zapewnieniu bezpieczeństwa”.

Trzeba przypomnieć, że inicjatywa Trójmorza powstała w sierpniu ub.r. na Forum w Dubrowniku. Obejmuje następujące państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry (Grupa Wyszehradzka), Estonię, Litwę i Łotwę (państwa Bałtyckie) oraz Chorwację, Słowenię, Austrię, Bułgarię i Rumunię. Przedstawiciele tych państw będą uczestniczyć w Szczycie Trójmorza w Polsce.