Wójcik/Jakóbik: Rosja przyjmuje kurs na zbliżenie do Indii

10 grudnia 2014, 11:05 Energetyka

KOMENTARZ

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot.: Wikipedia.

Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik

Redakcja BiznesAlert.pl

Przed jutrzejszą podróżą oficjalną do Indii, prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu hinduskiej agencji prasowej PTI. Zadeklarował, że Rosja będzie wiarygodnym dostawcą energii na rynki azjatyckie i w tym celu buduje odpowiednią sieć infrastruktury na Syberii i na swoim terytorium Dalekiego Wschodu. Jest to również w żywotnym interesie Rosji, gdyż będzie stymulować wzrost gospodarki tych obszarach – podkreślił Putin.  

Przypomniał również, że w niedawnej przeszłości eksport rosyjskich węglowodorów był skierowany w kierunku zachodnim. Ostatnio jednak Europa jest pogrążona w stagnacji; w handlu z krajami UE rośnie ryzyko polityczne, prawne i ryzyko tranzytowe. Wszystko to dzieje się na tle szybkiego wzrostu gospodarczego w Azji, więc naturalne jest, że „Rosja jest zainteresowana zasadniczą dywersyfikacją eksportu swoich surowców energetycznych” – stwierdził szef rosyjskiego państwa.

Indie i Rosja zamierzają podpisać serię umów o zwiększeniu współpracy w sektorze węglowodorowym.

Gazprom podpisał w 2012 roku z hinduskim GAIL umowę na dostawy 2,5 mln ton LNG rocznie. Umowa weszła w życie w czerwcu 2014 roku i ma obowiązywać 20 lat. Kontrakt jest indeksowany z ceną mieszanki ropy JCC z Japonii. Pierwsze dostawy mają odbyć się w 2017 roku lub nie później, niż w 2021 roku. Surowiec ma pochodzić z projektu Jamał LNG tworzonego przez chińskie CNPC, francuski Total i rosyjski Novatek. Prezydent Władimir Putin podkreślił, że dostawy gazu skroplonego będą tańsze od ewentualnej budowy gazociągu do Indii.

Indie to czwarty największy importer LNG na świecie. Sprowadzają 18 mld m3 (ok. 13 mln ton) gazu rocznie. Największym dostawcą jest Katar, który sprzedał w 2013 roku 15,3 mld m3  (ok. 11 mln ton) gazu skroplonego Hindusom. Indie posiadają cztery terminale o przepustowości do 23 mln ton rocznie.

Rosnieft liczy na udział hinduskiego ONGC w rozwoju wydobycia na polu węglowodorów Wankor. Rosja rozważa także uruchomienie dostaw ropy w ilości 3-5 mln ton rocznie przez ropociąg Eastern Siberia-Pacific Ocean (ESPO).

Indie są czwartym konsumentem ropy naftowej na świecie. Zużywają około 170 mln ton rocznie. Wydobywają zaś samodzielnie około 50 mln ton. Główni dostawcy to Arabia Saudyjska, Iran i Nigeria. Dostawy z Rosji mają w założeniach Delhi zdywersyfikować źródła dostaw.

Pakiet umów z Indiami będzie miał znaczenie dla polityki informacyjnej rosyjskich firm energetycznych, które podobnie jak w przypadku umów z Chińczykami (Siła Syberii, Gazociąg Ałtaj), chcą pokazać swoją rosnącą niezależność od rynku europejskiego. Faktem pozostaje jednak uzależnienie Gazpromu i Rosnieftu od umów w Europie oraz odległa perspektywa realizacji projektów w Indiach czy Chinach.