Powstały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. „Dziś klawiatura jest jak karabin” (RELACJA)

5 lutego 2019, 14:00 Bezpieczeństwo
Podpisanie dokumentu o powołaniu pełnomocnika ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Źródło: Twitter MON
Podpisanie dokumentu o powołaniu pełnomocnika ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Źródło: Twitter MON

Podczas konferencji „Cyber.mil.pl – Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej” Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawił koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podczas konferencji powołany został także pełnomocnik do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni – został nim płk Karol Molenda.

Zdzikot: Zagrożenia w cyberprzestrzeni to problem globalny

Tomasz Zdzikot, Sekretarz Stanu w MON powiedział, że rośnie wpływ cyfryzacji na bezpieczeństwo, a skala zagrożeń z cyberprzestrzeni jest globalna: – W 2015 roku stwierdzono 77 tysięcy incydentów, które zagrażały bezpieczeństwu USA, a znacząca ich większość była wspierana przez inne państwa. W Polsce o takich przypadkach informują służby takie jak ABW, dotychczas stwierdzono około 6 tysięcy takich ataków – mówił sekretarz. Dodał, że ataki w cyberprzestrzeni będą coraz częstsze, skomplikowane i niszczące: – NATO wskazało, że musi się bronić w cyberprzestrzeni tak samo jak w powietrzu, na lądzie i na wodzie. Polska aktywnie uczestniczy w tych pracach, istnieje możliwość art. 5 NATO w ramach ataku w cyberprzestrzeni. Polski system bezpieczeństwa opiera się na 6 filarach, jednym z nich jest MON, który jest odpowiedzialny za całe spektrum działań w cyberprzestrzeni. To nie jest rewolucja, a raczej uporządkowana ewolucja. Już dziś resort obrony tworzy uporządkowany ekosystem. Działamy na rzecz konsolidacji zasobów. Chcemy, by powstało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jesteśmy na etapie rekrutowania ekspertów i specjalistów – mówił Tomasz Zdzikot.

Optymalizacja działań w cyberprzestrzeni

Całe swoje zawodowe życie poświęciłem zagadnieniom obrony w cyberprzestrzeni. Powinniśmy doprowadzić do synchronizacji działań komórek zajmujących się cyberbezpieczeństwem i je scentralizować – powiedział płk Karol Molenda, pełnomocnik ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC). – Najpierw powinniśmy określić zadania WOC, by te mogły działać w sposób optymalny. Mając na względzie fakt, że tak jak żołnierz piechoty może walczyć wtedy, kiedy dostarczona zostanie amunicja czy żywność, to tak samo Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni nie może działać bez odpowiedniego wyposażenia. Wojska te powinny też rozwijać relacje zaufania w ramach NATO i Unii Europejskiej. Najbliższe kilka miesięcy będą okresem wytężonej pracy, ale bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni może być realizowana w ramach współpracy między wojskiem a sektorem prywatnym – powiedział.

Gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) powiedział, że to dobry dzień dla WOT. 40 procent całych zasobów związanych z obroną cyberprzestrzeni w USA należy do Gwardii Narodowej. WOT w Polsce funkcjonują już niemal dwa lata. 35 procent naszych żołnierzy posiada wyższe wykształcenie, 40 procent ma wykształcenie techniczne. Jesteśmy bez wątpienia potężnym zasobem, na bazie którego możemy budować kompetencje. W mojej ocenie projekt WOC ma spore szanse powodzenia – powiedział.

Błaszczak: Tworzymy cyberkomponent Wojsk Obrony Terytorialnej