Wojsko chce wykorzystać doświadczenie weteranów misji pokojowych

20 sierpnia 2015, 10:45 Bezpieczeństwo

Żołnierz „zdolny do służby z ograniczeniami” też może służyć w wojsku. W Szkole Podoficerskiej WL zakończył się właśnie kurs dla szeregowych, którzy zostali ciężko ranni podczas służby w misjach poza granicami kraju. Mimo fizycznego uszczerbku na zdrowiu nadal chcą służyć Ojczyźnie.

W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu szkolenie żołnierzy posiadających kategorię zdrowia „zdolny do służby z ograniczeniami” odbywa się od 2012 roku. Do tej pory ukończyło je 32 szeregowych. Szkolenie trwa 4 miesiące, w tym 3 miesiące szkolenia ogólnego i miesiąc szkolenia administracyjnego. – Zakończoną właśnie edycję kursu podoficerskiego ukończyło czternastu szeregowych. Była to największa grupa żołnierzy z tą kategorią zdrowia, którzy jednocześnie szkolili się w naszym centrum – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy poznańskiego centrum.

dsc_0148

Program szkolenia ogólnego jaki przechodzą żołnierze z ograniczeniami jest taki sam jak w przypadku pozostałych kandydatów na podoficerów z tą różnicą, że zajęcia praktyczne (np. zabezpieczenie medyczne działań bojowych, szkolenie ogniowe, taktyka, inżynieryjno-saperskie) realizowane jest w sposób alternatywny.

dsc_0077

– Szkolenia mają formę prezentacji, zajęć teoretycznych, filmów instruktażowych czy realizowane są za pomocą trenażerów, a nie w warunkach poligonowo-bojowych. Inaczej jest również w przypadku egzaminów wstępnych, ponieważ żołnierze z ograniczeniami do nich nie przystępują. Odbywa się jedynie weryfikacja zgłoszeń – podkreśla chor. Szubert.

dsc_0094

Żołnierze z ograniczeniami, którzy trafiają do SPWLąd Poznaniu to przede wszystkim weterani misji w Afganistanie. Najczęstsze kontuzje i urazy jakich doznali to uszkodzenia kręgosłupa spowodowane wybuchami improwizowanych urządzeń wybuchowych (rozległe poparzenia, urazy głowy, postrzały, poważne złamania, utrata kończyn).

20150818-swiadectwa-zo

– Obecnie w Wojsku Polskim służy 67 żołnierzy z kategorią zdrowia „zdolny do służby z ograniczeniami”, najwięcej w Dowództwie Generalnym oraz jednostkach podległych – 53 żołnierzy. Zajmują oni różne stanowiska służbowe, najczęściej w administracji wojskowej, ale ich doświadczenie wykorzystujemy też w roli instruktorów lub doradców w procesie szkolenia – podkreśla płk Jacek Mela, pełnomocnik dowódcy generalnego ds. weteranów i poszkodowanych.

Większość żołnierzy z ograniczeniami, którzy pełnią służbę w Siłach Zbrojnych i instytucjach MON to szeregowi – 29, ponadto: 1 oficer starszy, 2 oficerów młodszych i 35 podoficerów.

Podczas uroczystości w poznańskim centrum świadectwa ukończenia kursu podoficerskiego wręczał w asyście sztandaru wojskowego komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu wz. st. chor. sztab. Andrzej Woltmann. List gratulacyjny po zakończonym szkoleniu odebrał z rąk komendanta st. szer. Dariusz Cegiełka z 5 Pułku Inżynieryjnego. Przemawiając do żołnierzy st. chor. sztab. Woltmann zacytował kilka wersów z książki „Polski podoficer” autorstwa ppor. Wiktora Braummera, dowódcy kompanii szkolnej 4 p. p. Leg, z 1920 roku: „Czy wiesz, Ty, jakie obowiązki wziąłeś na siebie, dodawszy drugi srebrny pasek na swe naramienniki? Czy wiesz, Ty, jaki wielki to zaszczyt być podoficerem polskiej armji? […] pogłębiaj swoje wiadomości wojskowe, byś się umiał z zadania wywiązać i honoru podoficerskiego nie splamić”.

Po zakończeniu kursu na pierwszy stopień podoficerski żołnierze wrócą do macierzystych jednostek wojskowych, obejmą stanowiska podoficerskie i zostaną mianowani na kaprali.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/ppłk Marek Pietrzak/chor. Marcin Szubert/chor.szt. Adam Roik