Australijczycy uprzedzili Łukoil w zakupie złóż senegalskich

21 sierpnia 2020, 10:30 Alert
ropa energetyka platforma

Australijska firma naftowa Woodside skorzystała z opcji pierwokupu i nabyła 40 procent akcji w projekcie RSDD u wybrzeży Senegalu. Wcześniej rosyjski Łukoil chciał zakupić te aktywa od brytyjskiej spółki Cairn Energy.

Przerwany plan Łukoila

Pod koniec lipca Łukoil ogłosił zakup 40 procent udziałów brytyjskiej spółki w projekcie RSDD. Koszt transakcji miał wynieść 300 mln dolarów. Dodatkowo Łukoil chciał zagwarantować wypłatę dodatkowej premii po rozpoczęciu wydobycia w wysokości 100 mln dolarów.

Po ogłoszeniu transakcji przez obie firmy, żywo zareagował dotychczasowy partner Cairn Energy, australijski Woodside. Firma ta ma 35 procent udziałów w projekcie RSDD. Australijczykom nie spodobało się, że Rosjanie mogą zostać ich partnerem.

Ostatecznie Australijczycy zdecydowali się skorzystać z opcji pierwokupu na tych samych warunkach, które zaproponował Łukoil, stając się większościowym udziałowcem.

Dla Łukoila była to obiecująca inwestycja. Ta prywatna rosyjska firma nie ma dużych możliwości operowania na rynku rosyjskim zajętym przez koncerny państwowe. Łukoil szuka więc możliwości wydobycia ropy na obszarach Afryki i Azji.

Oilcapital/Mariusz Marszałkowski

Amerykanie chcą uszczelnić sankcje na handel ropą z Wenezuelą