Woźniak: Gazprom w dobę wykupił moc gazociągów w regionie. Tak nie może być

18 maja 2017, 12:29 Energetyka
Piotr Woźniak

Podczas konferencji prasowej 18 marca, polskie PGNiG przedstawiło postulaty w sprawie uregulowania sytuacji prawnej kontrowersyjnych projektów rosyjskich: Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Proponuje pełne rozdzielenie właścicielskie na gazociągach, dostęp trzeciej strony (TPA), przekazanie kodów sieciowych, uczciwe aukcje przepustowości, dopuszczenie Gazpromu do aukcji na maksymalnie 5 lat naprzód.

– 6 marca została ogłoszona aukcja na wszelkich węzłowych elementach infrastruktury w Europie. Okazało się wtedy, że mechanizm ten został rozciągnięty na nieistniejący gazociąg EUGAL, co poskutkowało zarezerwowaniem przepustowości wzdłuż całej naszej zachodniej rubieży, w niektórych przypadkach aż do 2039 roku. Cała przepustowość w ciągu jednej doby została wykupiona przez Gazprom. Aczkolwiek jest to zgodne z prawem to prowadzi do zmonopolizowania przesyłu, co jest niezgodne z podstawowymi elementami trzeciego pakietu energetycznego.

– Chcemy, aby biorąc pod uwagę siłę rynkową Gazpromu, miał on ograniczenie rezerwowania przepustowości do lat 5 a nie jak obecnie do 15 lat – podkreślił Woźniak.