Woźniak: Proces przyznawania koncesji na wydobycie gazu wymaga pilnych zmian

17 maja 2019, 08:00 Energetyka

– W organach koncesyjnych czeka na rozpatrzenie ponad 30 naszych wniosków, w tym kilkanaście już jest po terminie 60 dni, jaki urząd ma na ich rozpatrzenie. W jednym z przypadków czekamy już ponad 900 dni – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak w wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność”.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl
Prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

Woźniak podkreślił potrzebę pilnej zmiany procesu przyznawania koncesji na wydobycie gazu ziemnego w Polsce: – Chodzi tutaj głównie o koncesje wydobywcze, które tracą ważność i trzeba je odnowić. Jeśli nic się nie zmieni na lepsze w biurokracji „koncesyjnej”, grozi nam zahamowanie krajowego wydobycia. Poza tym w sektorze upstream pracują tysiące ludzi, gminy otrzymują dochody z podatków, jakie PGNiG płaci za to, że na ich terenie prowadzi działalność – stwierdził Woźniak. – W organach koncesyjnych czeka na rozpatrzenie ponad 30 naszych wniosków, w tym kilkanaście już jest po terminie 60 dni, jaki urząd ma na ich rozpatrzenie. W jednym z przypadków czekamy już ponad 900 dni. W kolejnych trzech latach będziemy wnioskować o przedłużenie następnych 70 koncesji w kraju – dodał.

Prezes PGNiG przypomniał, że jeszcze do niedawna koncesje były przedmiotem prac terminowo: – Prawo się nie zmieniło, ale niestety jego interpretacja i praktyka w organie koncesyjnym już tak. Obecnie w toku procedury o udzielenie koncesji nie jest wystarczające oświadczenie przedsiębiorcy o prawie do nieruchomości, na których prowadzona jest działalność – powiedział.

Tygodnik Solidarność