font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 16 kwietnia, 2018 godz. 15:30   
KOMENTUJE: Piotr Woźniak

Woźniak: Prawo nie wystarczy do obrony przed Nord Stream 2

gazociąg gaz rurociąg infrastruktura gazprom nord stream Rury Nord Stream. fot. Gazprom

Prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że Unia Europejska ma duży dorobek prawny w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu, jednak czasem jest on nie wystarczy, co pokazuje przypadek Nord Stream 2.

– Celem regulacji jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu, jednak uregulowania trzeciego pakietu energetycznego są niewystarczające, co pokazuje Nord Stream 2. To wymaga zmian w dyrektywie gazowej – powiedział prezes PGNiG.

Dodał, że w Europie złoża gazu się kurczą, dlatego też będziemy musieli importować gaz. – Potrzeba nowych regulacji, ponieważ fala rozwoju OZE nie pozwoli na radykalne odejście od paliw kopalnych, będziemy je importować. Skoro tak, to trzeba modelować sposób importu tak, aby zapewnić dostępność do surowca – dodał Woźniak. – Transport LNG jest bardziej elastyczny i nie podlega takiej presji, jednak gazociągi powinny być modelowane. Widać to na przykładzie Nord Steam 2 i generalnie dostaw gazu do Europy, w której regulacja UE nie wystarcza. Będziemy przestrzegać trzeciego pakietu energetycznego, bo innej drogi nie ma. Zabrakło takiego postrzegania przy Nord Stream 2 – podkreślił.