Wróblewski: Brak szybkiego sukcesu wpędza polski sektor łupkowy w marazm

15 kwietnia 2015, 08:15 Alert

W tym roku wykonano dotychczas zaledwie dwa odwierty w poszukiwaniu węglowodorów w złożach łupkowych – odnotowuje „Rzeczpospolita”.

Jak wynika z informacji internetowego serwisu Ministerstwa Środowiska poświęconego węglowodorom w łupkach, według stanu na dzień 1 kwietnia br. w Polsce obowiązywały 47 koncesje na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów uwzględniających gaz z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 12 podmiotów.

Jednocześnie z danych publikowanych przez resort wynika, że do 7 kwietnia 2015 r. koncesjonariusze wykonali 69 otworów rozpoznawczych.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę na niewielką aktywność koncesjonariuszy w tym roku, bo wykonano zaledwie dwa odwierty. Jeden na koncesji Rawicz – spółka San Leon Rawicz, a drugi – Orlen Upstream na koncesji Wołomin. Dziennik przypomina, że w analogicznym okresie roku ubiegłego wykonano 7 odwiertów.

Cytowany przez „Rz” Michał Wróblewski z zespołu energii i zasobów naturalnych Deloitte tłumaczy, że impet łupkowych poszukiwań zdecydowanie wyhamował między innymi ze względu na braku szybkiego sukcesu. W jego ocenie w mniejszym stopniu przyczyniły się do tego obowiązujące przepisy i plany wprowadzenia podatków związanych z działalnością wydobywczą. Jak podkreśla Wróblewski, szans na powtórzenie łupkowego sukcesu na miarę tego w USA nie mamy, ale na odkrycie złóż nadających się do przemysłowej eksploatacji nadal są.

W całym ubiegłym roku wykonano 15 odwiertów rozpoznawczych w poszukiwaniu węglowodorów w łupkach. Rok wcześniej 14, a w rekordowym dotychczas roku 2012 – 24.

Źródło: CIRE.PL