Wrochna: Reaktor Maria to nasz niewątpliwy atut

10 kwietnia 2015, 11:10 Atom
800px-Reaktor_Maria_w_Swierku
Reaktor Maria w Świerku. Fot. NCBJ

Narodowe Centrum Badań Jądrowych otrzymało nowe, dziesięcioletnie, pozwolenie na dalszą eksploatację badawczego reaktora jądrowego MARIA. Dokument otrzymany z Państwowej Agencji Atomistyki jest potwierdzeniem przestrzegania najwyższych standardów pracy polskiego reaktora jak również pełnego jego bezpieczeństwa – informuje portal nuclear.pl.

– Od roku 2009, w którym wydano poprzednie pozwolenie, w naszym reaktorze zaszło wiele istotnych pozytywnych zmian. Przede wszystkim dzięki uczestniczeniu w programie Global Threat Reduction Initiative wymieniliśmy kluczowe elementy naszego reaktora. Po całym procesie przygotowań, niezbędnych modernizacji i testów dziś z powodzeniem pracujemy na paliwie niskowzbogaconym, tzn. o zawartości izotopu uranu 235 mniejszej niż 20%. Choć była to skomplikowana operacja to nie tylko udało się nam zachować dotychczasowe parametry eksploatacyjne ale zwiększyliśmy wydajność pracy do 4800 godzin rocznie. Daje nam to dużo większe możliwości prowadzenia badań czy produkcji radioizotopów – wyjaśnia w rozmowie z portalem mgr inż. Grzegorz Krzysztoszek, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej, NCBJ.

– Reaktor MARIA to niewątpliwie nasz wielki atut. Nie tylko udowodniliśmy, że mamy kompetencje w projektowaniu, budowie czy eksploatacji takich obiektów, ale również staliśmy się znaczącym partnerem na arenie międzynarodowej – dodaje prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ. – To właśnie dzięki unikatowym możliwościom podczas wizyty Premiera Francji w Polsce podpisaliśmy umowę z naszym francuskim odpowiednikiem, CEA, na mocy której będziemy wspólnie rozwijać Center of Exellence stając się kluczowym elementem w rozwoju energetyki przyszłości – wyjaśnia portalowi dyrektor NCBJ.

Źródło: Nuclear.pl