#WSUMIE: Brama Północna – gazowa kontroferta dla regionu (INFOGRAFIKA). BiznesAlert.pl w Krynicy

11 września 2016, 15:15 Alert
wsumie

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.


BiznesAlert.pl na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy odbył się panel pt. „Megatrendy, czyli krótka i długa perspektywa planowania w energetyce”. Został on objęty patronatem BiznesAlert.pl, a redaktor naczelny naszego portalu był jego moderatorem. Tematem panelu była ocena największych projektów polskiej energetyki z punktu widzenia krótkoterminowego ryzyka i kosztów oraz długoterminowych korzyści, jakie wiążą się z tego rodzaju przedsięwzięciami.

Polecamy nasze materiały z Krynicy:

Husaria w Krynicy: Prezesi spółek o megaprojektach

Jakóbik: Norweski eksperyment PGNiG w Krynicy

Ropa w Krynicy. Czy Polska uniezależni się od dostaw z Rosji?

LNG w Krynicy. Jak uatrakcyjnić gazoport

Trendy energetyki w Krynicy. Potencjał Europy Środkowo-Wschodniej

Nowy rynek energii w Krynicy. Jak integrować Polskę z sąsiadami?

Grupa Wyszehradzka i Ukraina omówiły Nord Stream 2 w Krynicy

Brama Północna w Krynicy: Gazowa kontroferta dla regionu (INFOGRAFIKA)

Nord Stream 2 Brama Północna

 

Korytarz Norweski powinien powstać w 2019 roku

Będzie 50-procentowy rabat na gazoport. Ma przyciągnąć dostawców do Polski

Polska dementuje spekulacje. Grupa Wyszehradzka razem za dywersyfikacją

◄ Polska ratyfikuje porozumienie klimatyczne za ustępstwa dla węgla

Rada Ministrów zapoznała się z informacją dotyczącą warunków ratyfikacji Poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto oraz Porozumienia Paryskiego w sprawie zmian klimatu, przedłożoną przez ministra środowiska – poinformowała na początku tygodnia Kancelaria Premiera.

◄ Arabia i Rosja tworzą grupę wsparcia dla ropoholików

Na szczycie G20 doszło do spotkania przedstawicieli Arabii Saudyjskiej i Rosji. Doszli oni do porozumienia w sprawie stworzenia grupy roboczej do spraw koordynacji polityki na rzecz ustabilizowania sytuacji na rynku ropy naftowej. Zabrakło wisienki na torcie, czyli decyzji o skoordynowanym zamrożeniu poziomu wydobycia ropy, na które liczyła dotknięta niskimi cenami surowca Moskwa.

◄ 7 mld zł na spokojną restrukturyzację górnictw

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa bez głosów sprzeciwu przyjęła projekt nowelizacji „ustawy górniczej”. Na posiedzeniu Komisji zasadniczą sprawą okazała się poprawka wniesiona przez posłankę Ewę Kozanecką  ( PiS ). Poprawka dotyczyła zwiększenia dopuszczalnego limitu wydatków publicznych na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego do końca 2018 r. z 3 mld zł do 7 mld zł.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Mielczarski: Polska musi budować nowe moce węglowe

◄ Pakiet paliwowy będzie kosztował, ale uzdrowi rynek

– Mamy do czynienia z dwoma pakietami. Pierwszy tzw. paliwowy, który wszedł w życie 1 sierpnia. Drugi to tzw. energetyczny, który obowiązuje od 2 września. Mamy nadzieję, że dzięki temu rynek zostanie zdecydowanie uszczelniony. Owszem, dla uczciwych podmiotów stwarza to dodatkowe obowiązki, ale wydaje się, że jeżeli zostanie osiągnięty sukces w walce z przestępczością, to bilans kosztów i zysków okaże się korzystny – powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Leszek Wieciech oceniając przyjętą nowelizację ustaw o VAT i akcyzie, Prawa energetycznego oraz ustawy o zapasach paliw.

Linia Kozienice – Ołtarzew doprowadzi nową energię z węgla

To kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego centralnej i północno-wschodniej Polski – tak o budowie linii elektroenergetycznej, która połączy Kozienice z miejscowością Ołtarzew, mówił w radiowej Jedynce Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Inwestycja wywołuje jednak sprzeciw okolicznych mieszkańców.

Przez ustawę odległościową pracę w branży wiatrowej straciło już ponad 1000 osób

Szacowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej liczba utraconych miejsc pracy w sektorze wiatrowym to – jak wskazuje PSEW – efekt przyjęcia ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywanej przez branżę wiatrową ustawą odległościową lub antywiatrakową.

◄ Szwedzka opozycja za zablokowaniem Nord Stream 2

Podczas debaty parlamentarnej minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstrom przyznała, że Sztokholmowi nie podoba się pomysł budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, ale nie ma on narzędzi prawnych do zablokowania projektu.

Na łamach Svenska Dagbladet głos w tej sprawie zabrał Gunnar Hokmark, szwedzki poseł Europejskiej Partii Ludowej do Parlamentu Europejskiego (Umiarkowana Partia Liberalna). Jego zdaniem rząd w Sztokholmie „musi powiedzieć nie” kontrowersyjnej inwestycji.

– Debata na ten temat pokazała wolę przekazania sporu na ten temat na poziom Unii Europejskiej, ale to czas by rząd szwedzki uznał swoją odpowiedzialność – pisze Hokmark. Jego zdaniem projekt zagraża rozwojowi rynku gazu w Europie, ale mimo to Szwecja milczy na jego temat kierując dyskusję na poziom unijny. To odniesienie do słów minister spraw zagranicznych Margot Wallstrom, która uznała, że choć projekt Nord Stream 2 może budzić obawy, to powinna się nim zająć Komisja.

Rosyjsko – niemieckie konsorcjum chce do realizacji tej inwestycji wykorzystać dwa szwedzkie porty w Slite na Gotlandii oraz Karlshamn na południu Szwecji. Pojawią się jednak pytania o bezpieczeństwo samej Szwecji w związku z agresywną polityką Rosji na Morzu Bałtyckim. Są to dwa bardzo ważne porty, uznawane jeszcze w czasie zimnej wojny za strategiczne.

Potencjalni uczestnicy projektu Nord Stream 2 podczas spotkania z Gazpromem pod koniec sierpnia w szwajcarskiej miejscowości Zug potwierdzili swój udział w projekcie – powiedział prezes Gazpromu. Aleksiej Miller. Mimo tej deklaracji  jeden z niedoszłych udziałowców Nord Stream 2 AG, niemiecki Uniper, dostrzega zagrożenia związane z koniecznością poszukiwania nowego wariantu uczestnictwa w projekcie. To skutek działań polskiego UOKiK, który uniemożliwił powołanie konsorcjum partnerów zainteresowanych budową nowej magistrali.

◄ Tauron nie porzuci węgla, ale zainwestuje w nową energetykę

Grupa Tauron przedstawiła strategię na lata 2016-2025. Zapowiada w niej stopniowy rozwój nowej energetyki przy zachowaniu wsparcia dla strategicznych aktywów energetyki konwencjonalnej.

– Z pierwszych odsłuchów i dyskusji wnioskuję, że to dobra strategia. Pozwoli we właściwy sposób położy akcent na potencjał tkwiący w konwencjonalnej energetyce i aktywach, którymi dysponuje Tauron. Pozwoli we właściwy sposób położyć nacisk na inwestycję w nową energetykę – powiedział minister Kurtyka. Jego zdaniem Tauron zdoła dzięki nowej strategii wykorzystać potencjał innowacji drzemiący w tym sektorze.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Kapała: Platforma chce ochronić wiatraki przed ustawą PiS

Rynek mocy to szansa dla kulejącej energetyki

Pod koniec sierpnia opublikowany został raport półroczny grupy Enea, ostatni spośród czterech największych przedsiębiorstw z branży energetycznej w Polsce. Wyniki spółek po I półroczu 2016 r. potwierdzają ich trudną sytuację. Branża znajdująca się pod presją polityki klimatycznej UE wymaga zmian. Potrzeba zastąpienia przestarzałych mocy wytwórczych, a jednocześnie w obecnych realiach inwestycje znajdują się na granicy opłacalności. Pomocą dla branży ma być rynek mocy.

? Kurek: Kogeneracja jądrowa i inne dziedziny, w których Polska może być liderem

 

 Na gazociągu do Turcji zależy bardziej Moskwie niż Ankarze

Na początku sierpnia w Petersburgu podczas spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z jego tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem, w ramach normalizacji stosunków między obydwoma krajami, podjęto decyzję o powrocie do realizacji projektu Turkish Stream.

Pomysł na realizację tego gazociągu został zapoczątkowany pod koniec w 2014 r. po problemach jakie napotkał Gazprom z realizacją gazociągu South Stream, jednakże problemy finansowe spowodowały, że Spółka musiała zdecydować się który z dużych projektów realizować w pierwszej kolejności.

◄ Grupa LOTOS szuka dostawcy ropy na rynkach Bliskiego Wschodu

Grupa LOTOS odebrała pierwszą od wielu lat dostawę ropy naftowej z Iranu – ponad 2 mln ton baryłek tego surowca. Był to zakup na rynku spot, a więc dostawa krótkoterminowa. Ważne jest, by zdywersyfikować źródła i kierunki importu ropy, zwiększając bezpieczeństwo i konkurencyjność na rynku. – Chcemy zwiększyć ilość ropy, którą procesujemy w oparciu o kontrakty długoterminowe. Poza tym koniunktura nie będzie na rynku światowym trwała wiecznie. Jeżeli nie zrobimy tego do 2020 roku, to w kolejnym cyklu nie będzie to już możliwe. Teraz negocjuje się dużo łatwiej i to jest ten moment. My to zrobimy – zapowiedział Marcin Jastrzębski, wiceprezes zarządu Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia.

◄ Gazociąg Polska-Litwa powstanie rok później. Polacy rewidują szlak

Litwa poinformowała, że Gazociąg Polska-Litwa (GIPL) będzie realizowany co najmniej rok później, w 2020 roku. Gazociąg ma być gotowy w 2021 roku.

◄ Modernizacja energetyki to inwestycja

W rozmowie z Julią Michalak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych omawiamy perspektywy rozwoju polskiej energetyki w obliczu rosnącej ambitności polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Do końca 2016 r. mają zostać opublikowane założenia „Polityki energetycznej Polski do 2050 r.”  Na ile te założenia będą musiały uwzględnić cele polityki klimatycznej przyjęte przez Unię Europejską?  W jakim kierunku powinien w związku z tym iść rozwój sektora energetycznego?

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Wasilewski: PERN usprawnia zarządzanie

◄ Są gigantyczne pieniądze na koleje, brakuje odważnych projektów

Największy w historii program inwestycyjny na kolei ma sięgnąć 67 mld zł do 2023 roku. Projekty, które będą realizowane, mają głównie niwelować wieloletnie zaniedbania w infrastrukturze podstawowej. Eksperci sugerują jednak, by w budżecie obok bieżących potrzeb wygospodarować środki finansowe na wizjonerski w swoim rozmachu projekt, jak np. koleje dużych prędkości czy metro w kolejnych miastach.

◄ Państwo chce przejąć udziały Rosjan w Azotach. PGNiG może pomóc

Rosyjski lider w branży nawozowej, spółka Acron prowadzi rozmowy z polskim ministerstwem skarbu państwa w sprawie sprzedaży udziałów w największej spółce chemicznej w Polsce, Grupie Azoty – poinformowała agencja Reuters. Przypomnijmy, że spółka została w czerwcu wpisana przez polski rząd na listę podmiotów chronionych, zgodnie z ustawą o ochronie niektórych inwestycji. Jednym z chętnych nabywców może być Skarb Państwa. Jedno ze źródeł agencji Reuters wskazuje na możliwą pomoc PGNiG w nabyciu tych udziałów.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Grupa Wyszehradzka zbuduje alternatywę dla dostaw gazu z Rosji

◄ Chiny: Nowy hegemon czy wielka mistyfikacja?

Popularność Państwa Środka zyskuje w Polsce coraz większą dynamikę. Niekoniecznie w mediach mainstreamowych, ale na pewno w Internecie. Zjawisko to jest o tyle ciekawe, że najbardziej zafascynowani Chińską Republiką Ludową wydają się być ludzie o prawicowych poglądach, co kilkanaście, czy nawet kilka lat temu było raczej nie do pomyślenia. W każdym razie nastąpił duży zwrot, połączony z wyidealizowanym obrazem Chin, szczególnie w sferze gospodarczej. Chiny z początku XXI wieku stały się podobnym symbolem jakim jeszcze niedawno cieszyła się XIX-wieczna Ameryka, mimo że oba systemy mają niewiele ze sobą wspólnego.

PGZ i Thales porozumiały się ws. współpracy przy produkcji rakiet indukcyjnych

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i Mesko oraz francuskiej firmy TDA (100% zależnej od Thales) podpisali w Kielcach porozumienie w sprawie współpracy w zakresie produkcji w Polsce rakiet indukcyjnych, przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne, poinformowały firmy. Produkcją zajmie się zakład Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, we współpracy z firmą Thales.

Gruzja coraz bliżej członkostwa w NATO

Gruzja jest coraz bliżej członkostwa w NATO – poinformował Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Po raz kolejny państwo otrzymało obietnicę przystąpienia do Sojuszu. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi.

W październiku Rząd RP przyjmie strategię cyberbezpieczeństwa

W Ministerstwie Cyfryzacji dobiegają końca prace nad strategią dotyczącą cyberbezpieczeństwa kraju. Eksperci przystępują do podsumowania konsultacji i uzgadniania ostatecznej treści, a rząd zajmie się dokumentem prawdopodobnie w październiku. Na podstawie strategii powstanie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo w centrum kampanii wyborczej w USA. Rosjanie mieli przypuścić cyberatak na wyborcze systemy komputerowe w USA – donosi dziennik „Washington Post”. Sprawa jest na tyle poważna, że pojawiają się uzasadnione obawy o zakłócenie listopadowych wyborów prezydenckich, a Sekretarz Bezpieczeństwa USA Jeh Johnson postuluje włączenie systemów komputerowych w skład infrastruktury krytycznej – strategicznej z punktu widzenia bezpieczeństwa i stabilności kraju.

Opracowała Patrycja Rapacka