#WSUMIE: Polski regulator ma zastrzeżenia wobec Nord Stream 2. Hurraentuzjazm w relacjach z Chinami jest niewskazany

24 lipca 2016, 09:05 Alert

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ Ustawa antywiatrakowa uderzy w przedsiębiorców

– Mitem jest, że polska energetyka wiatrowa to wyłącznie korporacje z zagranicznym kapitałem. Ogólnoświatowa tendencja dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii zachęciła do inwestowania w zielone technologie także polskich małych i średnich przedsiębiorców – mówi Kamil Szydłowski wiceprezes Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej. Według szacunków SMEW w Polsce funkcjonuje około 700 do 1000 małych podmiotów produkujących energię w małych elektrowniach wiatrowych.

Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energetyki Odnawialnej) zauważa, że panuje powszechne przekonanie, że Ministerstwo Energii jest nieprzychylne dla OZE. Dowodem koronnym jest znowelizowana ustawa o OZE, która zasadniczo blokuje rozwój OZE i restauracja węgla w nienapisanej ale dorozumianej polityce energetycznej. 

PKEE: Polska emituje mniej niż europejscy giganci elektroenergetyki

Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o redukcję emisji CO2. Z drugiej strony, udział polskiego sektora wytwarzania energii elektrycznej, zarówno w ujęciu regionalnym jak i globalnym, nie ma większego wpływu na światowe emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Od 1988 r. (rok bazowy dla Polski określony w Protokole z Kioto), emisje CO2 ze wszystkich sektorów polskiej gospodarki zostały obniżone o ok. 30%. Tym samym, Polska jest liderem wśród państw UE, jeśli chodzi o realizację zobowiązań klimatycznych wynikających z aktów prawa międzynarodowego. Wiele zamożniejszych państw (m.in. Włochy, Francja, Holandia) nie osiągnęło średniej redukcji UE 15, bądź tez nawet zwiększyło swoje emisje (m.in. Austria, Hiszpania).

Polska nie jest największym emitentem gazów cieplarnianych w Europie mimo, że nasza gospodarka jest silnie powiązana z węglem. Polska nie zgadza się na takie rozwiązanie, które podnosi cenę uprawnień do wysokości 30 euro za tonę – poinformował wiceminister środowiska Paweł Sałek.

◄ Polski regulator ma zastrzeżenia wobec Nord Stream 2

UOKiK wydał zastrzeżenia wobec koncentracji polegającej na utworzeniu przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Urząd podkreśla, że zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania. Konieczność zmiany formuły konsorcjum realizującego projekt może go jednak opóźnić, co działa na korzyść przeciwników. To czas dla polskiej dyplomacji, która pracuje nad powiększeniem grona przeciwników projektu. Kolejne narzędzia to ocena oddziaływania środowiskowego.

Czy UOKiK może zablokować Nord Stream 2? Zgodnie z prawem jest to możliwe. Sprawę tłumaczy dr Edyta Kozak-Hamala z Kancelarii Radców Prawnych Kozłowski, Pisarkiewicz-Firek. W razie braku porozumienia z konsorcjum, UOKiK może zablokować jego powstanie, co z kolei może skomplikować realizację projektu. UOKiK potwierdził, że budowa Nord Stream 2 niekorzystna dla PolskiPartnerzy Nord Stream 2 są gotowi odpowiedzieć na zastrzeżenia polskiego UOKiK.

Polska wywołała debatę o Nord Stream 2 w Danii. Partia rządząca przeciwko projektowi

Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski zaapelował o zablokowanie gazociągu Nord Stream 2 przez Danię, która musi wyrazić zgodę na położenie odcinka na jej wodach terytorialnych w pobliżu Bornholmu. Przedstawiciele poszczególnych partii odpowiadają na ten apel, wsparty przez dyplomację litewską i estońską. Rzecznik rosyjsko – niemieckiego koncernu podkreśla na łamach duńskiej prasy, że złożony wniosek dot. wyrażenia zgodny na powstanie infrastruktury przez kraje na terytorium, których ma przebiegać Nord Stream 2, będzie dostosowany do wymogów prawa unijnego.

◄ Polska Agencja Atomistyki rozszerza sieć monitoringu radiacyjnego

21 lipca 2016 r. włączono do sieci monitoringu radiacyjnego kolejną stację wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych typu PMS (ang. Permanent Monitoring Station). Stacja znajduje się na terenie Geoparku w Kielcach i umożliwia pomiar parametrów związanych z bieżącą sytuacją radiacyjną kraju.

 

◄ Litwini szukają wykonawcy studium wykonalności nowego interkonektora do Polski

Jak donosi agencja LETA/BNS w ramach prac nad przygotowaniami do synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z sieciami kontynentalnej Europy, litewski operator sieci przesyłowej Litgrid, ogłosił przetarg na studium wykonalności projektu LitPol Link 2.

◄ Wykonawcy gazoportu idą do sądu z Polakami. Spór o gazoport może się skończyć opłaceniem roszczeń Włochów.

Konsorcjum wykonawców gazoportu w Świnoujściu złożyło wniosek o arbitraż przeciwko spółce Polskie LNG. Spór dotyczy dodatkowego wynagrodzenia, którego domagają się wykonawcy. Budowa terminala LNG nad Morzem Bałtyckim, który kosztował około 3 mld zł, została zakończona w ubiegłym roku, a więc rok później niż wcześniej planowano. W czerwcu br. roku ruszyła komercyjna eksploatacja obiektu. – Konsorcjum podejmie kroki prawne w celu zabezpieczenia dodatkowych płatności związanych z realizacją zamówienia w wysokości nie większej niż 195 mln zł netto (49 mln dol.) – czytamy w w oświadczeniu PBG. Spór o gazoport może się skończyć opłaceniem roszczeń Włochów.

Resort energii poinformował też, że Polska jest zainteresowana budową pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej. Pierwszy pływający terminal na Bałtyku, należący do Litwy, stacjonuje w Kłajpedzie. Następny, budowany przez Gazprom, ma działać w Obwodzie Kaliningradzkim.

Czy światowa recesja rozchwieje do reszty ceny ropy?

W drugim kwartale 2016 sytuacja na globalnym rynku ropy rozwijała się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Cena ropy kontynuowała wzrosty rozpoczęte w drugiej dekadzie stycznia 2016. W rezultacie silniejszego popytu (efekt niskich cen) oraz nieoczekiwanych wydarzeń, wzmacniających redukcję podaży, średnia cena ropy Brent w drugim kwartale wzrosła o 35% w stosunku do pierwszego kwartału 2016 i wyniosła 45,6 USD/b.

JSW wymaga naprawy

Doprowadzenie do nadmiernego zadłużenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), wysokie wydatki m.in. na usługi doradcze i sponsoring oraz nietrafione inwestycje – to niektóre wnioski z audytu, przeprowadzonego na zlecenie resortu energii w spółce.

PSE skutecznie przeciwdziała cyberatakom

Nie ma dnia, by systemy teleinformatyczne operatora systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie były atakowane przez cyberprzestępców. Ale to monitorujemy i skutecznie przeciwdziałamy – powiedział dyrektor Departamentu Audytu i Bezpieczeństwa, dr Łukasz Kister.

◄ Jest klimat do powrotu projektu Odessa-Brody-Gdańsk w nowym wydaniu

– Z wielkim zadowoleniem i nadzieją przyjęliśmy wspólną wypowiedź Prezydenta Republiki Azerbejdżan Ilhama Alijewa i Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w sprawie wznowienia projektu Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej. Dla spółki, która odpowiada za realizacje tej inwestycji, bez wątpienia jest to bardzo dobry sygnał. Teraz spodziewamy się konkretnych działań ze strony Azerbejdżanu i Ukrainy, które na pewno pozwolą przyspieszyć prace przygotowawcze związane z projektem – pisze w komentarzu Serhiy Skrypka, Prezes MPR Sarmatia Sp. z o. o.

Prezydent podpisał tzw. pakiet paliwowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kilku ustaw, stanowiącą tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pakiet zakłada m.in., że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Popczyk: Samochód elektryczny zmusi energetykę w Polsce do transformacji

◄ Tesla chce stworzyć domowe elektrownie dla swoich samochodów

Już od jakiegoś czasu prezes Tesla Motors i SpaceX zapowiadał publikację swojego wielkiego, przyszłościowego planu odnośnie trendu rozwojowego pierwszej z firm. W środę 21 lipca po kilkudniowym opóźnieniu Elon Musk ogłosił zapowiadany plan. Tesla zamierza rozszerzyć gamę swoich modeli o pickupy, samochody ciężarowe i autobusy

Transport może być bardziej ekologiczny dzięki paliwom alternatywnym

Polsce transport generuje blisko 12 proc. emisji gazów cieplarnianych. Jej ograniczenie jest trudniejsze niż w innych krajach Europy ze względu na dużą liczbę samochodów oraz średni wiek i zły stan techniczny pojazdów. Pomóc mogłoby wprowadzenie wyższych norm paliwowych i emisyjnych dla ciężarówek oraz wykorzystanie paliw alternatywnych w prywatnym i publicznym transporcie drogowym – wynika z ekspertyzy przygotowanej dla Koalicji Klimatycznej. Jednak ze względu na wysokie koszty konieczny jest wybór preferowanych źródeł energii, dla których rozwijane byłyby sieci zasilające.

◄ Bez wsparcia rządu nie będzie udanej współpracy nauki i przemysłu kosmicznego

Zadaniem każdej władzy powinno być uruchomienie narzędzi, które zachęcą do współpracy poszczególne firmy. Przedsiębiorcy prywatni będą wydatkować środki, wtedy kiedy będą widzieli, że rząd angażuje się we wsparcie innowacji, ale nie deklaratywnie a realnie. Po kilku latach doszliśmy do momentu, w którym Agencja Rozwoju Przemysłu jest zainteresowana realnym wsparciem polskiej nauki – mówi w rozmowie z BiznesAlert.pl prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Szaniawski: ARP stawia na współpracę z uczelniami przy innowacjach

◄ Nie będzie nacjonalizacji PZL-Świdnik

– Nie ma planów przejęcia udziałów PZL-Świdnik przez Skarb Państwa,  poinformował wiceprezes Leonardo Helicopters – właściciel PZL-Świdnik – Krzysztof Krystowski.

Współpraca zbrojeniowa Polski i USA przeniesie ich sojusz na nowy poziom

Jeśli pomiędzy sojusznikami występuje element współpracy sektorów zbrojeniowych, to zobowiązania sojusznicze Stanów Zjednoczonych są traktowane na innym, wyższym poziomie. Miało to miejsce w Korei Południowej, Japonii czy w Izraelu. Współpracę w sektorze zbrojeniowym należy traktować jako dodatkowy element zacieśniający współpracę sojuszniczą na poziomie strategiczno – politycznym- mówił w rozmowie z BiznesAlert.pl, wiceprezes Center for European Policy Analysis, dr Marcin Zaborowski.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Żurawski vel Grajewski: Rosja użyje wyborów do dalszej destabilizacji Zachodu 

Turcja po nieudanym przewrocie wojskowym

W Turcji doszło do nieudanego zamachu stanu. Władze w Ankarze wyciągają konsekwencje wobec sprawców i oskarżają zewnętrzne siły o próbę interwencji w wewnętrzne sprawy kraju.

W tak skomplikowanej sytuacji wewnętrznej jak i międzynarodowej trudno jest do końca być przekonanym, kto w Turcji dziś dokonuje zamachów terrorystycznych. Opcji jest bardzo wiele. Podobnie próba przewrotu wojskowego może mieć kilka przyczyn i źródeł inspiracji. Tych prawdopodobnych w mojej opinii opcji można przytoczyć trzy:

  • Zgodnie z oskarżeniami administracji Erdogana – inspiratorem akcji miał być Fetullah Gulen.
  • Generałowie sami postanowili przywrócić władzę armii i pozbyć się Erdogana,
  • Erdogan zainscenizował przewrót, aby pozbyć się pozostałości opozycji zarówno w wojsku jak i w sądach, mediach i innych obszarach państwa.

– Departament Stanu USA i CIA informowały, że coś się może wydarzyć przy okazji planowanej czystki w wojsku, która miała nastąpić w sierpniu. Być może ten pucz był rozpaczliwą próbą uprzedzenia czystek – powiedział w audycji „Rynek Opinii” w Radio Dla Ciebie dr Wojciech Szewko, ekspert ds. polityki międzynarodowej i terroryzmu.

Ankara może przyjąć postawę kupiecką i targować się z każdym pomimo rosnącego napięcia politycznego. Może także przyjąć mniej pragmatyczny model polityki zagranicznej, który doprowadzi do usztywnienia stanowiska w relacjach z Zachodem. To, czy i na jaką skalę Turcja dokona zwrotu w polityce zagranicznej, będzie zależało od reakcji Zachodu na wydarzenia w Ankarze z 15 lipca oraz dalszy spór o jej działania wobec terrorystów Państwa Islamskiego (za mało aktywne) oraz mniejszości kurdyjskiej (podejrzenia czystek i innych naruszeń praw człowieka), a także od ambicji samej Ankary, bo plany powrotu do potęgi Imperium Osmańskiego już teraz wywołują niepokój w regionie. Zbyt duża izolacja Turcji na Zachodzie może popchnąć ją w objęcia Rosji.

Z kolei europejski badacz stosunków międzynarodowych Ulrich Speck (ekspert Transatlantic Academym) ma pomysł, w jaki sposób pogodzić Unię Europejską z Turcją, odpowiedzieć na Brexit i ustabilizować sytuację na Ukrainie. Przyznaje jednak, że będzie go trudno wprowadzić w życie.

◄ Trump: USA niekoniecznie pomogą sojusznikom z NATO w razie ataku Rosji

Nominat Partii Republikańskiej do startu w wyborach prezydenckich w USA Donald Trump ocenił, że jego kraj niekoniecznie pomógłby sojusznikom NATO, jeżeli doszłoby do agresji przeciwko nim. Nie wiadomo czego spodziewać się po wyborach w USA.  Kalendarz wyborczy nie sprzyja szybkiemu zawarciu umowy o Transatlantyckim Porozumieniu o Wolnym Handlu (TTIP). Donald Trump, korzysta z nastrojów protekcjonistycznych i jest przeciwny tego typu umowom. Podobnie zresztą nastawiona jest Hillary Clinton. Różnic między Europą a USA jest bardzo wiele – mówił w audycji „Rynek Opinii” w Radio Dla Ciebie, dr Marcin Zaborowski, wiceprezes Center for European Policy Analysis.

Hurraentuzjazm w relacjach z Chinami jest niewskazany

Nasilone w ostatnim czasie kontakty ze Wschodem: Chinami, Rosją czy Koreą Płd., nie oznaczają, że próbujemy balansować między Brukselą a Waszyngtonem i Pekinem, bo to byłoby szaleństwo; to kolejny etap otwarcia na nowe kierunki, a nie próba równoważenia relacji z UE.

Opracowała: Patrycja Rapacka