#WSUMIE: Rząd ma nowe plany dla atomu. Polskie megaprojekty na celowniku hakerów

7 sierpnia 2016, 09:00 Alert
wsumie

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄  Gazociąg Polska-Ukraina powstanie do 2020 roku

Na Ukrainie trwa dyskusja na temat postępów reformy sektora gazowego. Ukraińcy chcą także zbudować Gazociąg Polska-Ukraina do końca tej dekady.

Dyskusja na Ukrainie dotycząca implementacji  przepisów trzeciego pakietu energetycznego, którą narzuca Europejska Wspólnota Energetyczna, budzi nad Dnieprem coraz więcej emocji, mimo przyjętych przez rząd w Kijowie koniecznych zmian prawnych. – Zatwierdzony przez rząd plan stworzenia dwóch osobnych spółek, które będą odpowiedzialne za system sieci przesyłowej oraz podziemne magazyny gazu jest bardzo ryzykowny. Uktransgaz jest przeciwny takiemu podejściu i proponuje swoje rozwiązanie – powiedział prezes spółki Igor Prokopiw.

◄  Kowalczyk: Nierentowne kopalnie trzeba zamykać i budować nowe

Podczas audycji „Poranek Radia TOK FM”, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk odniósł się do doniesień medialnych, z których wynika, że ministerstwo energii zamierza zamknąć nierentowne kopalnie. Jego zdaniem rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku swojego urzędowania nie wykluczał zamknięcia nierentownych kopalń.

Od początku mówiliśmy, że część kopalń trzeba zamykać z powodu wyczerpania złoża. Ale w to miejsce trzeba budować nowe – stwierdził minister. – Jeśli w jakieś kopalni górnicy muszą jechać i wracać z wyrobiska dwie i pól godziny, a na pracę zostają im dwie godziny, to jaki to ma sens? Takie kopalnie trzeba zamykać i w to miejsce budować nowe – argumentował Henryk Kowalczyk.

Ministerstwo Energii ogłosiło konkurs na najlepsze hasło zastępujące „likwidację kopalń”. Nagroda? Dozgonna wdzięczność za pomoc.

Na marginesie ważnej, wybiegającej w przyszłość wizyty na Śląsku wicepremiera Morawieckiego pozostały bieżące, bardzo trudne problemy. Przede wszystkim wciąż trwająca restrukturyzacja kopalń znajdujących się w składzie Polskiej Grupy Górniczej. Czyli, jak poinformował prezes Tomasz Rogala, m.in połączenie Ruchu Chwałowice z Ruchem Jankowice, zwiększenie natężenia robót związanych z budową poziomu 880 m na Ruchu Jankowice, modernizacja szybu III na Ruchu Marcel, udostępnienie złoża w filarze elektrowni „Halemba” i przesłanie urobku na Ruch Bielszowice oraz połączenie technologiczne Ruchu Pokój z Ruchem Bielszowice i przesłanie urobku w całości na Ruch Bielszowice.

Czy Gazprom zneutralizuje gazoport? Szuka sposobu na Bliskim Wschodzie

Rosjanie przygotowują się do rywalizacji o europejski rynek gazu z dostawcami LNG. W tym celu udają się aż na Bliski Wschód, gdzie Gazprom chce zwiększyć aktywność.

Gazprom zadeklarował wolę udziału w projektach LNG w Iranie. Ten kraj po zniesieniu sankcji chce wrócić do realizacji projektów gazoportów, z których wycofały się zachodnie spółki wraz w wprowadzeniem obostrzeń. Ich miejsce chciałby zająć Zachód. Jak podaje Kommiersant nie obejdzie się jednak bez pieniędzy i technologii od zachodnich inwestorów. Mimo to minister energetyki Aleksander Nowak, który zasiada w radzie nadzorczej Gazpromu, zadeklarował wolę włączenia koncernu w proces modernizacji sektora gazowego w Iranie.

Polskie megaprojekty na celowniku hakerów

Na kanwie fali ataków terrorystycznych, z którymi zmaga się dzisiejsza „cywilizacja Zachodu” należy zauważyć, że w przyszłości jednym z celów działań terrorystów może być szeroko pojęty sektor energetyczny. Tego typu akcja byłaby dotkliwa nie tylko z humanitarnego punktu widzenia. Celami ataków terrorystycznych może być zarówno infrastruktura energetyczna, czyli sieci energetyczne, stacje transformatorowe, gazociągi i ropociągi, ale również elektrownie, rafinerie. Dla Polski – a nie sposób wykluczyć, że i nasz kraj stanie się celem terrorystów – może to oznaczać zagrożenie także m.in. dla  przyszłej elektrowni atomowej, Portu Północnego, a przede wszystkim terminalu LNG w Świnoujściu.

◄  Bruksela daje zielone światło zielonym certyfikatom

Komisja Europejska miała sprawdzić czy system zielonych certyfikatów w Polsce był zgodny z zasadami pomocy publicznej. Bruksela nie ma zastrzeżeń. Zielone certyfikaty to system wsparcia producentów energii ze źródeł odnawialnej działający od 2005 roku dzięki nowelizacji prawa energetycznego.

Rząd ma nowe plany dla atomu

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie rezygnuje z atomu. Polski Program Energetyki Jądrowej (PPEJ) ma zostać zrewidowany. Wzbogacą go nowe pomysły, które zweryfikuje rzeczywistość i przyjęte już zobowiązania.

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami, przygotowało projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – najważniejszego dokumentu wskazującego kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej – informuje resort na stronie internetowej.

Wszedł w życie tzw. pakiet paliwowy

W nowych regulacjach nadal znajdują się luki, które mogą być wykorzystywane przez przestępców. Zmiana może nie być skuteczna w walce z przestępcami sprowadzającymi paliwa spoza terenu Unii – ocenia Michał Rybak, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Bezpieczeństwa Rybak. Ministerstwo Finansów zapowiada, że zajmie się wyłudzeniami VAT w innych branżach przygotowując podobne pakiety zmian przepisów.

Nowelizacja prawa energetycznego, w połączeniu z ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. pakietem paliwowym, to kolejna próba działań, które mają na celu ograniczenie skali nadużyć podatkowych w obrocie paliwami płynnymi – ocenia Grzegorz Maziak.

◄  Infrastruktura naftowa otrzyma ochronę cybernetyczną

Infrastruktura informatyczna PERN, strategicznej spółki zarządzającej na obszarze Polski rurociągami oraz bazami ropy naftowej i paliw, będzie chroniona przez NASK – Narodową Akademicką Sieć Komputerową, instytut badawczy i operatora usług teleinformatycznych.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡  Zawistowski: Nowe zasady gry na rynku energii

◄  Propozycje Brukseli ws. redukcji emisji CO2 są szkodliwe dla Polski

– Proponowane przez Komisję Europejską ograniczenie przez Polskę o 7 proc. emisji gazów cieplarnianych w budownictwie, rolnictwie i transporcie jest niesprawiedliwe i szkodliwe dla naszego kraju, leży natomiast w interesie niektórych państw UE – mówi szef MŚ Jan Szyszko.

◄  Wotum nieufności dla Chin

Strategiczna współpraca Unii Europejskiej z Chinami napotyka na kolejne przeszkody. Tym razem uderza w nią Londyn, który hamuje decyzję w sprawie projektu elektrowni jądrowej na Wyspach, w który mieli zaangażować się Chińczycy. To wotum nieufności dla Państwa Środka. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zablokowała przyjęcie wiążącej decyzji w sprawie projektu elektrowni Hinkley Point. Powodem miały być obawy o skutki chińskiego zaangażowania.

◄  Nord Stream 2 odnowi podziały z czasów Zimnej Wojny

Chociaż Rosjanie oskarżają Polskę o upolitycznianie sporu o Nord Stream 2, zdaniem Amerykanów projekt zagraża utrzymaniem zależności Europy Środkowo-Wschodniej od rosyjskiego gazu. Polski urząd antymonopolowy zgłosił zastrzeżenia do planów powołania konsorcjum na rzecz realizacji projektu.

◄ Pierwsza jaskółka współpracy gazowej Polski i Ukrainy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło współpracę z ukraińską spółką ERU TRADING w zakresie dostaw gazu ziemnego na Ukrainę. Finalnymi odbiorcami gazu ziemnego są odbiorcy przemysłowi na rynku ukraińskim. Spółka nie ujawniła szczegółów umowy.

Iran chce słać ropę przez Ukrainę do UE

Agencja informacyjna Regnum donosi, że Ukraina chce wykorzystać ropociąg Odessa-Brody do dostaw irańskiej ropy do Unii Europejskiej. – Ropociągi Odessa-Brody działają. Płynie nimi obecnie ropa Azeri Light. Musimy je wykorzystać do eksportu ropy do krajów europejskich: do Czech, Austrii i Słowacji. Są już stosowne porozumienia z Azerbejdżanem – przyznał minister energetyki i przemysłu węglowego Igor Nasałyk.

◄  Łotysze apelują do Wilna o ułatwienie Polakom dostaw z Możejek

Łotewski operator kolejowy Latvijas Dzelzcels wyraził gotowość do współpracy z Orlen Lietuva. Apeluje do kolegów na Litwie o umożliwienie rozwoju dostaw produktów ropopochodnych Orlenu na Łotwę. Podczas spotkania przedstawicieli Orlen Lietuva i Kolei Litewskich strony oceniły dotychczasową współpracę jako udaną oraz podkreślili jej dobre perspektywy na przyszłość. Litwini dostarczają produkty naftowe Polaków z rafinerii Możejki do klientów na Łotwie i w Estonii. Strony zadeklarowały wolę pogłębienia współpracy. Fundamentalną przeszkodą pozostaje brak połączenia kolejowego na odcinku Renge.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡  Małecki: Gazprom nadal stwarza zagrożenie dla Polski

◄  Rząd chce do 2030 r. przywrócić żeglowność rzek za 70 mld zł

Priorytetem rządu są inwestycje na Odrze, gdzie wkrótce ruszą prace związane z likwidacją wąskich gardeł. Realizacja rządowego programu ma przynieść korzyści całej gospodarce – rozwinie się transport rzeczny, a wraz z nim ta gałąź przemysłu, oraz poprawi się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Żeglowność rzek ma być przywrócona do 2030 roku, co w sumie ma kosztować 70 mld zł.

◄ Budowa dróg w Polsce niezagrożona, gorzej z inwestycjami kolejowymi

Pomimo trwającego sporu pomiędzy rządzącą opcją polityczną i jej poprzednikami, w tej chwili nie można narzekać na program budowy dróg. Dziś ponad 1800 km już jest w budowie, albo tworzone są projekty i budowa się zacznie, względnie znajdują się na etapie przetargowym.

◄ Polskie start-upy mogą być bardziej innowacyjne

Tylko co czwarty start-up współpracuje z naukowcami, a w co szóstym założycielem jest osoba zaangażowana w pracę naukową – wynika z opracowania „Polskie start-upy. Raport 2015”. Eksperci przekonują, że współpraca nauki i biznesu jest warunkiem zwiększania innowacyjności. Niecała polowa start-upów twierdzi, że ich rozwiązanie to nowość w skali światowej.

◄  NFOŚiGW przeznaczy 3 mld zł na inwestycje w ekologię i poprawę jakości powietrza

2 mld zł na ekologiczne inwestycje, w tym 1 mld zł na poprawę jakości powietrza przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O środki można ubiegać się w ramach programów „Poprawa jakości powietrza” oraz „Sokół”.

◄   Radykalizm vs “strefa umiarkowana” na wojnie z terroryzmem

Seria zamachów jakie w ostatnich miesiącach przeszła przez zachodnią Europę mocno zradykalizowała poglądy wielu Europejczyków. Czytając propozycje osób opowiadających się za radykalnymi rozwiązaniami zwykle napotykamy się na stare dobre “coś”. Trzeba więc “coś” zrobić z tymi Muzułmanami – na pewno “coś” strasznego. Trzeba ich “gdzieś” wywieźć. Trzeba ich “gdzieś” zamknąć by nie mogli dokonywać zamachów. To “coś” i “gdzieś” są zupełnie zrozumiałe, bo ludzie się boją i oczekują widocznych działań – pisze w swoim komentarzu Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Polskie firmy muszą być gotowe na cyberataki przez maile

Przestępcy podszywają się pod dyrektora generalnego, bądź inną osobę pełniącą ważne funkcje w firmie lub jej kontrahenta i wykorzystują przybraną tożsamość do nakłonienia pracowników do wykonania określonego zadania, transferu środków lub przekazania informacji. Takie przejęcie kanałów komunikacyjnych przez osoby trzecie lub podszywające się, mogą być elementem mechanizmu ataków BEC (Business email compromise).

◄  Trump przyniesie chaos

Donald Trump dał się pokazać jako kandydat bez twarzy i kręgosłupa ideologicznego. Na ile uda mu się być closerem w polityce zagranicznej? Pytanie jak najbardziej otwarte, tak samo jak to, kto zasiądzie w Gabinecie Owalnym po Baracku Obamie. Znużony, zmęczony i wkurzony elektorat może wynieść Trumpa do zwycięstwa, bo spokój i przewidywalność Clinton nie są sexy w aktualnym sezonie wyborczym. Ewentualne zwycięstwo Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych może oznaczać powrót do dziewiętnastowiecznej doktryny Monroe’a, czyli izolacjonizmu Stanów Zjednoczonych w polityce zagranicznej – uważa wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu prof. Wiesław Bokajło.

Trwa dyskusja na temat potencjalnych konsekwencji następnych wyborów prezydenckich w USA. Kandydat republikański pokazuje, że jest gotowy do resetu z Rosją. Czy powstrzyma go establishment Partii Republikańskiej? Najbliższy doradca będzie namawiał do zbliżenia. Wcześniej doradzał Gazpromowi.

◄ Turcja wykorzysta Rosję do gry z Zachodem

– Powszechnie zakładamy, że ochłodzenie w stosunkach Turcji z Zachodem oznacza zbliżenie z Rosją. Jeśli jednak spojrzymy z perspektywy Turcji, to Rosja nie jest najwygodniejszym partnerem. Owszem obraz taki upowszechniany jest w mediach. Turcy są przekonywani, że ocieplenie z Rosją służy interesom Ankary oraz że jest ona równorzędnym parterem Moskwy. Natomiast w mediach rosyjskich normalizacja z Turcją jest przedstawiana w zupełnie inny sposób – to prezydent Erdogan się pokajał i to on przeprosił. Faktem jest, że w nowej sytuacji to właśnie Turcja będzie stroną słabszą. Nie jest to jednak tak proste, ponieważ Ankara jest bardzo ważna dla polityki Władimira Putina i to z wielu względów. Obydwa państwa w wielu regionach są ściśle ze sobą powiązane, ale z drugiej strony są również bardzo zantagonizowane  – powiedziała w audycji „Rynek Opinii” w Radio Dla Ciebie dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rosja i Turcja pokażą Zachodowi środkowy palec.  Wizyta prezydenta Turcji w Moskwie będzie okazją do wywarcia nacisku na Zachód. Obaj dyktatorzy będą chcieli pokazać, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą się starać o ich względy, bo mogą sobie poradzić bez nich. Narzędziem może być projekt Turkish Stream, którego realizacja nadal stoi pod znakiem zapytania. Na łamach BiznesAlert.pl informowaliśmy też, że Prezydent Rosji odbył rekonesans w Słowenii po szczycie NATO i przed powrotem do Turkish Stream. Ta wizyta miała znaczenie strategiczne.

Po nieudanym zamachu stanu w Turcji, zaogniają się jej relacje z Zachodem. Oskarżenia o udział CIA w organizacji przewrotu sprawiają, że ważny sojusznik w NATO i pretendent do członkostwa w Unii Europejskiej może znaleźć się w izolacji na Zachodzie. Aby uniknąć takiego losu, zbliża się do niedawnego adwersarza, Rosji. Recep Erdogan i Władimir Putin – dwaj dyktatorzy łamiący prawa człowieka w swoich krajach – chcą pokazać jedność wobec krytyki Zachodu.

Tajemnicza misja generała USA w Turcji. Wizyta generała Franka Gorenca w eskadrze US Air Force w lotniczej bazie Incirlik może oznaczać wstęp do rozpoczęcia negocjacji z Turcją. Może jednak być też misją rozpoznawczą przed konfrontacją. Wszystko wskazuje, że sytuacja bazy NATO w Incirlik jest mocno niepewna. Można mówić o poważnym zagrożeniu. W tej sytuacji dyskretnie potraktowana przez obie strony wizyta generała Franka Gorenca może oznaczać wstęp do rozpoczęcia negocjacji. Może jednak być też misją rozpoznawczą przed konfrontacją.